Blog

Okna holenderskie – co to za rodzaj stolarki i czym się charakteryzuje?

  |   Okna i drzwi

Okna holenderskie to niecodzienne, ale zdecydowanie warte uwagi rozwiązanie. Taka stolarka wyróżnia się innym niż w tradycyjnych polskich oknach sposobem otwierania skrzydeł, a także szerokością ram czy nawet kolorystyką. Sprawdź, co warto wiedzieć o oknach wywodzących się z Holandii.

Okna holenderskie i skandynawskie – co je różni?

Okna holenderskie bywają mylone z oknami skandynawskimi. Jedne i drugie otwiera się na zewnątrz. Pozwala to m.in. na pełne wykorzystanie przestrzeni na parapecie i przy oknie. Ten sposób otwierania zwiększa też szczelność stolarki, ponieważ silne podmuchy wiatru jeszcze bardziej dociskają skrzydła do ościeżnic. Jednak okna holenderskie i skandynawskie to nie to samo. Co je różni?

Okna holenderskie mogą być otwieranie także w kierunkach góra-dół, a nie tylko na zewnątrz. Poza tym ramy okien holenderskich są zwykle znacznie szersze niż w oknach skandynawskich, co jeszcze bardziej podnosi ich wytrzymałość. Przyjrzyjmy się bliżej cechom okien holenderskich.

Bardzo solidne i mocne ościeżnice

Ramy okien holenderskich mają inną konstrukcję niż ramy tradycyjnych okien montowanych w Polsce. W zależności od systemu głębokość ramy w klasycznych oknach wynosi od 70 do 86 mm. To sprawia, że stolarka staje się jeszcze bardziej odporna np. na silny wiatr, a do tego jest świetnie przystosowana do montażu z dużymi przeszkleniami.

Czy solidna pod względem technicznym konstrukcja sprawia, że okna wyglądają na ciężkie? Nie. Design okien holenderskich jest wizualnie lekki, ciekawy i nietuzinkowy. Sprawdźmy, jak mogą wyglądać okna holenderskie.

Design okien holenderskich

Bardzo często okna montowane w holenderskich domach wyróżniają się ciekawą, niestandardową kolorystyką, np. ościeżnice mają inny kolor niż ramy. W Holandii popularne jest m.in. zestawianie beżowych ościeżnic z ramami w odcieniach brązu czy zieleni. Jeśli podobają Ci się takie rozwiązania, możemy wykonać dla Ciebie okna w niestandardowych kolorach. Jeśli jednak wolisz tradycyjne wzornictwo, zamontujemy dla Ciebie okna w kolorze białym czy brązowym, z widocznym, naturalnym usłojeniem.

Okna holenderskie – m.in. dzięki solidnym profilom i ramom – mogą mieć duże przeszklenia. Szyby w takiej stolarce są często wielkoformatowe i niepodzielone, ale mogą być też ozdobione szprosami.

Warto wiedzieć! W Nardos przygotujemy dla Ciebie okna na indywidualne zamówienie. Dzięki temu będziesz mieć możliwość dopasowania stolarki do swoich potrzeb i gustu, a także do wystroju wnętrz czy stylistyki budynku.

Odprowadzanie wilgoci

Okna holenderskie Nardos są wyposażone w drewniano-aluminiowy okapnik. Listwa aluminiowa pełni funkcje odwadniającą, a drewniana – dekoracyjną (jest estetycznym wykończeniem okna). Ponadto okucia MACO Multi-Matic zapewniają odpowiednią mikrowentylację w rozwórce. Wszystko to sprawia, że okna Nardos umożliwiają odprowadzanie pary i wilgoci z wnętrza pomieszczenia, nie generując jednocześnie dużych strat ciepła. 

Wytrzymałość i odporność ram na warunki atmosferyczne

Do produkcji okien holenderskich wykorzystujemy wysokiej klasy lite drewno klejone trójwarstwowo. Ramy okien mogą być pokryte lazurą uwidaczniającą strukturę drewna lub w pełni kryjącą farbą w palecie RAL. Drewno jest malowane systemem 4-warstwowym (impregnatem i 3 warstwami wodorozcieńczalnej farby ekologicznej).

Do produkcji okien możemy wykorzystać także system nakładek aluminiowych, który jeszcze bardziej zwiększa wytrzymałość stolarki.

Solidna konstrukcja ram i ościeżnic, wytrzymałe i niezawodne okucia, poliuretanowe uszczelki, pakiety szybowe o grubości 32 mm, a do tego współczynnik przenikania ciepła Ug na poziomie 1,1 lub 0,8 W/(m2K) – wszystko to sprawia, że okna holenderskie Nardos mają świetne parametry w zakresie energooszczędności, są szczelne i będą pełnić swoje funkcje przez długie lata.

Ważne! Choć standardowe okna holdenderskie są wykonane z drewna, to w Nardos możemy wyprodukować i zamontować także okna PCV.


Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.