Blog

Czy okna drewniane wymagają malowania?

  |   Okna i drzwi

Drewno to materiał o niekwestionowanych walorach estetycznych – prezentuje się szlachetnie, ociepla wnętrza i pasuje do każdego stylu architektonicznego. Drewniane okna nadają niepowtarzalnego charakteru i klasy mieszkaniom i domom, w których są montowane. Wciąż jednak wzbudzają obawy u osób, które podejmują decyzję o wyborze stolarki okiennej. Wiele osób zastanawia się, czy o drewniane okna trzeba dbać w szczególny sposób. Czy trzeba je impregnować lub malować? A jeżeli malować, to jak i czym? Już za chwilę odpowiemy na te pytania.

Nowe okna drewniane – czy trzeba malować?

Jeżeli dopiero planujesz montaż – lub odbył się on niedawno – nowych okien drewnianych, nie musisz martwić się takimi kwestiami jak malowanie czy impregnowanie. Stolarka, która opuszcza nasz magazyn, jest odpowiednio przygotowana do użytkowania. Drewno jest zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i bez obaw może pełnić swoją funkcję.

Decydując się na nowe okna drewniane – podobnie jak w przypadku stolarki z innych materiałów – należy zadbać jedynie o odpowiednią pielęgnację. Wystarczy, że 2 razy w roku wyczyścisz ramy okien z kurzu i innych zabrudzeń przy użyciu delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń lub specjalistycznego płynu do czyszczenia powierzchni drewnianych.

Raz w roku drewniane ramy warto pokryć emulsją do pielęgnacji drewna.

Stare okna drewniane – kiedy malować?

Zupełnie inaczej należy postępować z oknami drewnianymi, które służą Ci od wielu lat. Malowanie ich może być konieczne, ze względu na:

  • Pogarszający się stan drewna – jeżeli zauważysz, że kondycja stolarki okiennej nie jest najlepsza, konieczne będzie podjęcie odpowiednich działań. Wszelkie uszkodzenia i ubytki powinny zostać naprawione, a następnie ramy powinny zostać ponownie pomalowane, by zabezpieczyć drewno.
  • Wymagające warunki atmosferyczne – dotyczy to przede wszystkim okien w budynkach, które narażone są na działanie ekstremalnych temperatur (mrozu lub upału), intensywnego promieniowania UV czy opadów. Jeżeli Twoje okna muszą znosić wiele, mogą potrzebować dodatkowego wsparcia w postaci malowania.
  • Estetykę – zmiany w obrębie budynku, np. nowe wykończenie elewacji, a także remont wnętrza domu czy mieszkania, mogą wymagać zmiany w kolorze stolarki okiennej. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego efektu – zwłaszcza gdy okna są w dobrej kondycji i nie wymagają wymiany na nowe – jest malowanie.
  • Zniszczenie poprzedniej powłoki – jeżeli w przeszłości Twoje okna były już malowane, z biegiem czasu powłoka starej farby prawdopodobnie zaczęła się łuszczyć lub blaknąć. Malowanie stolarki okiennej zwykle należy powtarzać co kilka lat, w zależności od rodzaju zastosowanej farby, a także warunków atmosferycznych, które na nią oddziałują.

Jeżeli Twoje stare drewniane okna są mocno uszkodzone – mają wiele ubytków, zostały zniszczone przez insekty lub warunki pogodowe – rozważ możliwość wymiany ich na nowe. Bez wątpienia odczujesz różnicę! Sprawdź w naszej ofercie, jak mogą prezentować się Twoje nowa okna.

Jak pomalować okna drewniane?

Decydując się na malowanie okien drewnianych, musisz wybrać odpowiedni rodzaj farby. Do tego celu najlepiej nadają się preparaty akrylowe i wodorozcieńczalne, przeznaczone do powierzchni znajdujących się na zewnątrz. Tego typu farby wzbogacane są w specjalistyczne formuły ochronne, które zapewniają odporność na wilgoć, promieniowanie UV czy skrajne temperatury.

Kiedy wybierzesz odpowiedni środek, możesz zabrać się do pracy. Malowanie okien powinno odbywać się w następującej kolejności:

  1. Oczyszczenie powierzchni – z ram należy dokładnie usunąć zabrudzenia i stare warstwy farby.
  2. Odsłonięte drewno warto zabezpieczyć preparatem do zwalczania insektów oraz preparatem zapobiegającym wchłanianiu wilgoci.
  3. Na odpowiednio przygotowane drewno należy nanosić cienkie, równomierne warstwy farby. Przed nałożeniem kolejnej warstwy koniecznie upewnij się czy poprzednia wyschła.

Malowane okna drewniane wymagają regularnych kontroli. Przynajmniej raz w roku oceń stan powłoki, by w razie potrzeby ją odświeżyć.  

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Jak zasłonić okna o nietypowych kształtach?

Okna okrągłe, trójkątne, łukowe czy trapezowe, a także okna o niestandardowych wymiarach dodają wnętrzom wyjątkowego charakteru, ale jednocześnie mogą stanowić wyzwania pod względem aranżacyjnym. Jeśli masz w
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.