Blog

Drewniany ogród zimowy – najważniejsze informacje, które warto znać

  |   ogród zimowy

Drewniane ogrody zimowe

Ogród zimowy to oszklony budynek, który może pełnić wiele funkcji nie tylko zimą, ale przez cały rok. Uatrakcyjnia bryłę domu, tworzy dodatkowe wnętrze użytkowe, pozwala cieszyć się otwartą przestrzenią i stworzyć wyjątkową atmosferę. Sprawdź, czym charakteryzują się ogrody zimowe, jak utrzymać w nich optymalną temperaturę i gdzie najlepiej usytuować taką konstrukcję.

Co to jest i czym charakteryzuje się ogród zimowy?

Ogród zimowy to szklana konstrukcja, której szkielet wykonany jest z aluminium, stali, PVC lub właśnie z drewna. Może stanowić integralną część bryły domu (będąc jego przedłużeniem) lub zabezpieczenie istniejących już tarasów czy balkonów, a także być niezależną, osobną konstrukcją. W ogrodach zimowych przez cały rok możesz uprawiać rośliny, a także zaaranżować tam część wypoczynkową lub jadalnianą, powiększając tym samym przestrzeń użytkową budynku.

Nowoczesne ogrody zimowe, których stelaże zostały wykonane z drewna, są niezwykle eleganckie i trwałe. Wysoka sztywność drewna sprawia, że możliwe jest wykonanie dużych przeszkleń, co pozwala uzyskać jasne, przestronne wnętrze, a także doświetlić pomieszczenie znajdujące się obok ogrodu (jeśli konstrukcja jest przyległa do budynku, a ściana łącząca oba wnętrza ma przeszklenia). Świetne parametry techniczne sprawiają, że przenikanie ciepła jest ograniczone do minimum, dzięki czemu z ogrodu można korzystać jak z dodatkowego salonu.

Czy ogrody zimowe można użytkować przez cały rok?

Wbrew nazwie ogrody zimowe mogą być z powodzeniem użytkowane przez cały rok. Wszystko dzięki odpowiednim rozwiązaniom technologicznym i wykorzystaniu materiałów wysokiej jakości. Aby zimą w grodzie nie było za zimno, a latem za gorąco, do przeszkleń wykorzystuje się szyby, których współczynnik przenikania ciepła U jest równy 1,1 W/m2K, i które są wzbogacone wewnątrz o argon. Możliwe jest także zamontowanie przeszkleń z pakietem 3-szybowym, o współczynniku U = 0,6 W/m2K, które dodatkowo będą antywłamaniowe, kuloodporne, dźwiękochłonne i refleksyjne.

Dzięki oszkleniu całej konstrukcji wysokiej jakości szybami i wykorzystaniu drewna o dobrych parametrach ogród zimą zapewni izolację termiczną, a latem ograniczy nagrzewanie pomieszczenia. Poza tym przez cały rok możliwe będzie wykorzystanie do maksimum naturalnego światła słonecznego.

Co ciekawe, w ogrodach zimowych można wykorzystać samoczyszczące się szyby, które wykorzystują promienie UV i deszcz do usuwania zanieczyszczeń organicznych, śladów kropli deszczu oraz pył. Dzięki takiemu rozwiązaniu drewniane ogrody zimowe zawsze wyglądają elegancko i pięknie.

Jak ogrzewa się ogrody zimowe?

Ogrody zimowe, zarówno te na tarasie, jak i przy domu, można ogrzewać. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod jest ogrzewanie elektryczne. Jeśli postawisz na grzejnik z dobrym, precyzyjnym termostatem, możliwe będzie dostosowanie temperatury powietrza do wymagań zarówno domowników, jak i znajdujących się w ogrodzie roślin. Dzięki termostatowi ogrzewanie wyłączy się, gdy temperatura powietrza osiągnie pożądany poziom.

Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie ogrodu, znajdującego się tuż przy elewacji lub na tarasie, możliwe będzie znaczące zmniejszenie strat ciepła z wnętrza domu, a nawet podniesienie poziomu temperatury w pomieszczeniach.

Gdzie najlepiej zlokalizować ogród zimowy?

Aranżując ogród zimowy, weź pod uwagę orientację względem stron świata, od której zależeć będzie nasłonecznienie wnętrza. Ilość promieni słonecznych wpłynie z kolei na:

  • rodzaj roślin, jakie będziesz hodować,
  • nasłonecznienie wnętrza domu, jeśli między ogrodem a pomieszczeniem do niego przyległym będą zamontowane przeszklenia,
  • bilans cieplny budynku i możliwe zmniejszenie kosztów ogrzewania domu.

Najlepiej nasłoneczniony będzie ogród usytuowany od strony południowej i południowo-zachodniej. Najmniej słońca zapewnia strona północna. W ogrodach na zachodzie słońce świeci najmocniej po południu, a w ogrodach na wschodzie – rano.

Ogród zimowy może uatrakcyjnić bryłę budynku lub przestrzeń wokół domu i daje możliwość na stworzenie dodatkowej przestrzeni o niepowtarzalnym klimacie. Dzięki takiemu miejscu możesz spędzać czas blisko natury przez cały rok, niezależnie od pogody.

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.