Blog

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – czym się różnią i które wybrać? 

  |   Okna i drzwi

Różnica między drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymmi jest widoczna gołym okiem, jeśli wiemy, na co patrzeć. Drzwi bez przylgi tworzą z ościeżnicami jedną płaszczyznę, a skrzydła drzwi przylgowych nachodzą na futryny. To jednak niejedyne różnice. Sprawdźmy, czym charakteryzują się oba rodzaje stolarki i które są droższe.

Co to są: drzwi przylgowe i drzwi bezprzylgowe?

Drzwi przylgowe

 • Po zamknięciu skrzydło drzwiowe częściowo nachodzi na ościeżnicę i wystaje nieco ponad jej płaszczyznę. Właśnie ten wąski fragment, który nachodzi na futrynę i ukrywa zamek, nazywany jest przylgą.
 • Zawiasy w drzwiach przylgowych są umieszczone na wierzchu. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednak uczynić z nich element dekoracyjny – dostępne są zarówno różne kolory samych zawiasów, jak i różnokolorowe nakładki, dzięki którym można dopasować ten element np. do klamek.
 • Krawędzie drzwi nie muszą być ścięte na płasko, ponieważ skrzydła nachodzi na ościeżnicę. W związku z tym istnieje możliwość dopasowania stylu stolarki do wystroju wnętrz.

Drzwi przylgowe są spotykane częściej niż bezprzylgowe (chociaż proporcje zaczynają się nieco zmieniać). Jak wyglądają?

Drzwi drewniane bezprzylgowe

Jak wskazuje nazwa, drzwi bezprzylgowe (zwane też bezfelcowymi) są pozbawione przylgi. Różnica między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi jest widoczna gołym okiem:

 • Skrzydła drzwiowe nie nachodzą na ościeżnicę, tylko tworzą z nią jedną płaszczyznę (w przeciwieństwie do drzwi z przylgami).
 • Zawiasy są schowane i nie widać ich po zamknięciu drzwi.
 • Krawędzie drzwi są zupełnie gładkie, po to, by skrzydło mogło idealnie wpasować się w ościeżnice.

W drzwiach bezprzylgowych drzwi są idealnie połączone z ościeżnicą, a krawędź skrzydła wygląda na znacznie masywniejszą.  

Które drzwi wybrać – przylgowe czy bezprzylgowe?

Obecność lub brak przylgi to z pozoru drobna różnica. W rzeczywistości jednak oba rozwiązania różnią się od siebie bardziej, niż z pozoru może się wydawać. Przede wszystkim pod kątem estetyki, sposobu montażu i ceny. 

Estetyka – do jakich wnętrz pasują drzwi z przylgą lub bez?

Oba rozwiązania są stylowe (pod warunkiem, że drzwi zostały dobrze wykonane), jednak pasują do różnych wnętrz.

Drzwi drewniane bezprzylgowe sprawdzą się świetnie w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy industrialnym. A ponieważ popularność tych styli rośnie, także drzwi bezfelcowe stają się coraz bardziej popularne.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest optyczne powiększenie przestrzeni – ponieważ drzwi i ościeżnice tworzę jedną płaszczyznę, zajmują optycznie mniej miejsca. Doskonale sprawdzą się więc w małych pomieszczeniach. 

Drzwi przylgowe pasują przede wszystkim do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym, rustykalnym, skandynawskim czy retro. Ich krawędzie są wyraźnie zaznaczone, dlatego skrzydła sprawiają wrażenie lżejszych.

Montaż i regulacja zawiasów – które drzwi są łatwiejsze w „obsłudze”

Drzwi przylgowe cieszą się nadal dużą popularnością nie tylko ze względu na ich dostępność czy klasyczną estetykę, ale też z innych powodów. Wyróżnia je m.in.:

 • prosta konstrukcja, 
 • mało wymagająca technika montażu,
 • bardzo łatwy sposób regulacji zawiasów.

Drzwi bezprzylgowe, mimo że są nowoczesne i dają duże możliwości aranżacyjne, mają pewne wady. Regulacja zawiasów jest bardziej skomplikowana niż w przypadku drzwi z przylgą, a same drzwi wymagają bardzo starannego montażu. Osobie niedoświadczonej montaż drzwi bezprzylgowych może sprawiać spore trudności. Jeśli nie zostaną prawidłowo osadzone, pojawi się różnica w szczelinie między skrzydłem a ościeżnicą.

Cena – za które drzwi zapłacisz więcej?

Drzwi bezfelcowe są lubiane przez architektów i dekoratorów wnętrz, a także miłośników nowoczesnych rozwiązań. Jednak z uwagi na trudność w montażu czy konieczność zastosowania innowacyjnej technologii i droższych zawiasów, drzwi bez przylg są droższe niż drzwi przylgowe. Różnica w cenie między takimi samymi modelami może wynosić nawet kilkaset złotych. 

Warto jednak pamiętać, że drzwi kupuje się raz na długie lata, a ich wymiana pociąga za sobą spore koszty. Nie ma też możliwości przerobienia drzwi przylgowych na bezprzylgowe. Dlatego, jeśli zależy Ci na konkretnym rozwiązaniu, być może warto trochę dopłacić. 

Wskazówka! Jeśli chcesz, żeby zawiasy w drzwiach były niewidoczne od strony przedpokoju czy korytarza, możesz zdecydować się na montaż drzwi bezprzylgowych tylko w tych pomieszczeniach, w których skrzydła otwierają się na zewnątrz. To właśnie z tej strony widoczne są zawiasy. Na przykład:

 • Jeśli drzwi do sypialni czy salonu otwierają się do środka pomieszczenia, możesz postawić na drzwi przylgowe.
 • Jeśli drzwi do łazienki i toalety otwierają się na przedpokój, możesz wybrać drzwi bez przylg. 

Dzięki takiemu zabiegowi zawiasy nie będą widoczne z przedpokoju czy korytarza, a Ty zaoszczędzisz trochę pieniędzy.

Które rozwiązanie będzie lepsze? Wszystko zależy przede wszystkim od Twojego gustu czy stylu wnętrza, a także od tego, jakimi środkami dysponujesz. Oba rozwiązania mogą być tak samo estetyczne i stylowe. Podsumowując:

 • Jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu przestrzeni i nowoczesnym stylu, postaw na drzwi bezprzylgowe.
 • Jeśli lubisz tradycyjne rozwiązania, a widoczne zawiasy Ci nie przeszkadzają, postaw na drzwi z przylgami. 
 • Chcesz zaoszczędzić? Wybierz drzwi przylgowe.

Drzwi przylgowe będą też lepszym rozwiązaniem dla każdego, kto decyduje się na samodzielny montaż. Choć i w jednym, i w drugim przypadku warto rozważyć skorzystanie z usługi profesjonalnych montażystów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że stolarka została zamontowana prawidłowo i zyskasz gwarancję na usługę. Jeśli chcesz zamówić drewniane drzwi z montażem, zapraszamy do kontaktu

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.