Blog

Harmonogram remontu – jak zaplanować prace? Kiedy montować nowe drzwi?

  |   Okna i drzwi

Harmonogram remontu i wstępny kosztorys pomogą Ci zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy. Jeśli dobrze zaplanujesz prace, będziesz w stanie wychwycić ewentualne nieścisłości czy deficyt finansów jeszcze przed poniesieniem jakichkolwiek kosztów. Harmonogram pomoże Ci ustalić terminy z wykonawcami – zarezerwować czas dla elektryka, hydraulika, ekipy budowlanej czy monterów drzwi. Sprawdź, kiedy zamówić i zamontować drzwi, kiedy wymienić okna, a kiedy malować ściany i montować podłogi.

Wskazówka! Nie musisz obliczać wszystkich kosztów co do złotówki. Nawet jeśli chcesz podejść skrupulatnie do tego zadania, to przy zmieniających się szybko cenach ustalenie dokładnego kosztorysu może być niewykonalne. Warto jednak przynajmniej wstępnie oszacować wydatki, jakie poniesiesz na konkretnych etapach i – co ważne – obliczyć koszty „z górką”.

Kiedy zamówić drzwi i dlaczego pomyśleć o tym przed remontem?

Drzwi wewnętrzne montuje się na samym końcu remontu. Ściany i podłogi powinny być wykończone. Później możesz położyć jeszcze listwy przypodłogowe, ale całą resztę prac powinno się wykonać wcześniej.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku drzwi zewnętrznych, które powinno się zamontować przed wykańczaniem ścian. Dlaczego? Ponieważ przygotowanie otworu pod drzwi oraz montaż ościeżnic i skrzydeł może uszkodzić ściany czy podłogi. Wymiana drzwi zewnętrznych jest dużo bardziej inwazyjna niż drzwi wewnętrznych, które montuje się na już wykończonych ścianach.

Kiedy zamówić drzwi? Zarówno drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne warto zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem. Minimalny czas potrzebny na wyprodukowanie skrzydeł i ościeżnic oraz na przygotowanie zamówienia to zwykle 5 tygodni (choć czas może się wydłużyć w zależności od dostępności materiałów).

Warto wiedzieć! Jeśli nie wiesz, jakie drzwi wybrać i kiedy złożyć zamówienie, skontaktuj się z nami. W ofercie mamy zarówno drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Nasi specjaliści chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące wyboru konkretnych produktów i czasu realizacji zamówienia.

Remont krok po kroku

Prace remontowe przeprowadza się najczęściej w określonym porządku. Oczywiście zdarza się, że trzeba odwrócić kolejność działań i dopasować plan do zaistniałej sytuacji, jednak dużo łatwiej reagować na zmiany, wiedząc, co i kiedy powinno być zrobione. Sprawdź, jak zaplanować remont mieszkania.

Ważne! Przed rozpoczęciem remontu koniecznie zamów kontener na gruz. Wyrzucanie odpadów budowlanych do koszy na śmieci jest zabronione i może być ukarane grzywną.

1. Usuń to, czego nie da się naprawić (i czego już nie chcesz)

Pierwszy krok to usunięcie i wyrzucenie tego, co jest do wymiany. Na tym etapie skuwa się stare kafle, odrywa listwy, zdejmuje zniszczone podłogi, demontuje meble i wyburza ściany działowe (jeśli w planach masz zmianę układu mieszkania).

2. Postaw nowe ściany

Jeśli stawiasz nowe ściany, zdecyduj, czy będą to ściany murowane, czy szkieletowe. Stawianie nowych przegród powinno odbyć się w początkowej fazie remontu – zaraz po usunięciu z mieszkania wszystkiego, czego chcesz się pozbyć.

3. Czas na nowe instalacje

Przeprowadź inspekcję instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej, grzewczej i technicznej. Jeśli cokolwiek wymaga wymiany, naprawy czy zmian, zajmij się tym na tym etapie. Układanie nowych instalacji czy zmiana miejsca gniazdek elektrycznych to proces inwazyjny, który generuje dużo pracy i bałaganu. Konieczne jest bowiem kucie w ścianach czy posadzkach. Dla wielu osób ten etap jest najtrudniejszym wspomnieniem z remontu.

Jeśli skończył się już sezon grzewczy, dobrze jest zdjąć grzejniki, żeby zrobić porządek z ukrytymi za nimi ścianami.

Ważne! A co z armaturą i ceramiką?

Montaż brodzika, wanny czy nowej toalety jest uzależniony m.in. od tego, na jakie rozwiązania się decydujesz. Wszystkie podejścia i odpływy należy przygotować jeszcze przed wykańczaniem ścian i podłóg. Jeśli decydujesz się na montaż wiszącej muszli w WC, konieczne jest przygotowanie stelażu. Gdy cała hydraulika będzie przygotowana, wszystkie sprzęty można będzie zamontować już po obrobieniu ścian i podłóg.

4. Wymiana okien i drzwi zewnętrzne

Wymiana drzwi wejściowych i okien wiąże się z koniecznością wycięcia starych ram i ościeżnic, a często także z dopasowania otworów do nowej stolarki. Powstaje przy tym sporo kurzu, więc najlepiej zdecydować się na montaż nowych drzwi czy okien na początku remontu.

Ważne! Po montażu stolarki koniecznie zabezpiecz okna i drzwi przed uszkodzeniem. Należy dokładnie okleić je folią i taśmą, zwracając uwagę nie tylko na skrzydła czy ramy, ale też na okucia czy klamki. Kurz powstający podczas remontu może uszkodzić mechanizmy.

5. Mokra robota – najpierw ściany

Mokre prace to te związane z przygotowywaniem ścian i sufitów do malowania lub tapetowania. Zdecyduj, czym chcesz pokryć podłoże – tynkiem gipsowym czy cementowo-wapienny, a może płytami kartonowo-gipsowymi lub gładzią szpachlową.

Przygotuj ściany do malowania, pokrywając je gruntem, który ogranicza chłonność podłoża i poprawimy przyczepność farby.

6. Potem podłogi

Po przygotowaniu ścian przychodzi czas na podłogi:

  • wylanie wylewki samopoziomującej (jeśli stara podłoga została skuta albo jeśli powierzchnia jest krzywa),
  • cyklinowanie podłóg (jeśli w mieszkaniu położony jest np. zniszczony parkiet),
  • układanie płytek.

Warto wiedzieć! Jeśli kładziesz na surowej podłodze nowe panele czy parkiet, możesz zaplanować ten etap po malowaniu lub tapetowaniu ścian. Montaż parkietu lub drewnianych desek nie powinien uszkodzić ścian.

7. I znowu ściany

Gdy podłogi są już gotowe, przejdź do malowania lub tapetowania ścian. Warto zostawić to na koniec, ponieważ układanie płytek czy cyklinowanie podłóg często generują sporo pyłu.

Ważne! Przed malowaniem koniecznie zabezpiecz podłogę, okna i drzwi.

8. Montaż drzwi wewnętrznych

Przyszedł czas na montaż drzwi wewnętrznych. To ważny etap remontu, który potrafi diametralnie odmienić wygląd wnętrz. Mimo iż często nie możemy doczekać się tego kroku, to zdecydowanie warto uzbroić się w cierpliwość. Jeśli zdecydujesz się na montaż drzwi wcześniej, skrzydła lub ościeżnice mogą się zabrudzić, lub uszkodzić.

9. Gniazdka, włączniki, lampy i zabudowa

W pierwszej kolejności najlepiej zamontować gniazdka elektryczne i włączniki światła – na pewno w miejscach, które zostaną zabudowane meblami. Później zostaje już tylko montaż oświetlenia i sprzętów oraz zabudowa meblowa (zwykle kuchenna i łazienkowa). A na koniec wnoszenie mebli i upragnione dekorowanie wnętrz.

Ważne! Zachowaj na wszelki wypadek trochę farb, którymi wykańczane były ściany czy kilka płytek podłogowych – na wypadek, gdyby w czasie montażu mebli cokolwiek uległo uszkodzeniu.

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.