Blog

Jak dbać o drewniane drzwi zewnętrzne i wewnętrzne

  |   drzwi drewniane

Drewniane drzwi są piękne, eleganckie i wyjątkowo trwałe. Odpowiednio zadbane mogą spełniać swoje funkcje przez długie, długie lata. Jeśli zastanawiasz się nad montażem drewnianych drzwi wewnętrznych czy zewnętrznych albo jeśli już masz takie drzwi w domu i chcesz dowiedzieć się, jak o nie dbać, przeczytaj nasz krótki poradnik. Dowiesz się z niego, jakie są najważniejsze zasady dbania o stolarkę drzwiową.

Jak dbać o drewniane drzwi zewnętrzne

Zewnętrzne, drewniane drzwi wejściowe są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Między innymi dlatego powinny być regularnie konserwowane i pielęgnowane. Na szczęście te czynności nie są wymagające i nie zabierają dużo czasu. Oto najważniejsze wskazówki, jakich warto przestrzegać:

 • Do czyszczenia i renowacji drzwi nie stosuj środków z chlorem, rozpuszczalników, płynów do mycia szyb, środków alkalicznych, mleczek z mikrogranulkami czy piaskiem oraz innych produktów o działaniu ścierającym, ponieważ mogłyby uszkodzić strukturę drewna.
 • Do konserwacji drzwi wybierz łagodne preparaty do mycia drewna (dzięki którym usuniesz np. tłuste zabrudzenia), a także na pielęgnacyjne mleczka do renowacji, które nabłyszczą powierzchnię drzwi i pozostawia na nich ochronną powłokę.
 • Nie umieszczaj blisko wewnętrznej strony drzwi źródła ciepła, ponieważ mogłoby to prowadzić do wypaczenia skrzydła.
 • Przed sezonem zimowym i zimą zwracaj uwagę na to, czy na powierzchni drzwi nie powstały mikrouszkodzenia – może w nie wnikać woda, która po zamarznięciu prowadzi często do osłabiania struktury drewna.
 • Jeśli zauważysz uszkodzenie na drzwiach, postaraj się w miarę możliwości je usunąć i zabezpieczyć. Ubytki możesz wypełnić np. masą szpachlową do drewna i pokryć warstwą lakieru, lakierobejcy czy innego preparatu ochronnego.
 • Zwracaj uwagę na dół skrzydeł i ościeżnic – te miejsca są najbardziej narażone na uszkodzenia. Warto więc regularnie kontrolować stan powłoki lakierniczej.
 • Sprawdzaj regularnie połączenia stolarskie w ramiakach ościeżnic i skrzydeł, a także w miejscach, w których drewno łączy się ze szkłem.
 • Dwa razy w roku nasmaruj smarem silikonowym lub techniczną wazeliną uszczelki teflonowe i elastomerowe.
 • Sprawdzaj co jakiś czas, czy zawiasy nie wymagają regulacji (zwłaszcza przed zimą).

Jeśli stoisz przed wyborem drewnianych drzwi zewnętrznych, sprawdź, na co zwrócić uwagę, żeby podjąć dobrą decyzję.

Jak dbać o drewniane drzwi wewnętrzne

Drewniane drzwi wewnętrzne, nie są narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych tak, jak zewnętrzne drzwi wejściowe. Ponadto dobra stolarka drzwiowa jest zabezpieczone przed wilgocią – zaimpregnowana, pomalowana, polakierowana czy naolejowana. Mimo to warto o nią dbać. Zwłaszcza że drzwi wewnętrzne mogą padać ofiarą uszkodzeń mechanicznych.

Dbanie o drzwi wewnętrzne polega przede wszystkim na systematycznej pielęgnacji powierzchni oraz uszczelek czy zawiasów. Oto, na co warto zwrócić uwagę:

 • Niewielkie zabrudzenia usuwaj przy pomocy wilgotnej szmatki nasączonej detergentem do drewna, koniecznie bez amoniaku i, tak jak w przypadku drzwi zewnętrznych, bez chloru, rozpuszczalników, płynów do mycia szyb, środków alkalicznych czy mikrogranulek ścierających.
 • Po umyciu drzwi detergentem nałóż na powierzchnie mleczko do konserwacji drewna (możesz wybrać np. preparat do konserwacji mebli).
 • Okucia drzwi wewnętrznych co jakiś czas nasmaruj olejem maszynowym, smarem grafitowym lub wazeliną techniczną. Dzięki temu unikniesz korozji oraz uszkodzeń mechanicznych, a drzwi nie będę skrzypieć.

Jeśli dopiero stoisz przed wyborem drewnianych drzwi wejściowych czy wewnętrznych, pamiętaj, że jest to decyzja na lata. Warto więc postawić na stolarkę wysokiej jakości od sprawdzonego producenta. Dzięki temu ryzyko powstawania ubytków czy innych usterek na drzwiach zdecydowanie się zmniejszy, a Ty będziesz cieszyć się wyglądem i funkcjonalnością drzwi przez długie lata. Zastanawiasz się, czy zamówić drewniane drzwi według indywidualnego projektu? Tutaj sprawdzisz, czy warto postawić na takie rozwiązanie i czego możesz oczekiwać od producenta.

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Czy okna drewniane wymagają malowania?

Drewno to materiał o niekwestionowanych walorach estetycznych – prezentuje się szlachetnie, ociepla wnętrza i pasuje do każdego stylu architektonicznego. Drewniane okna nadają niepowtarzalnego charakteru i klasy
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Jak zasłonić okna o nietypowych kształtach?

Okna okrągłe, trójkątne, łukowe czy trapezowe, a także okna o niestandardowych wymiarach dodają wnętrzom wyjątkowego charakteru, ale jednocześnie mogą stanowić wyzwania pod względem aranżacyjnym. Jeśli masz w

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.