Blog
Jak dbać o okna PCV, aby służyły przez lata? Kompleksowy przewodnik po pielęgnacji
Zaniedbywanie pielęgnacji i okresowych konserwacji okien PCV może wpływać nie tylko na ich estetykę, ale też prowadzić do uszkodzeń i zmniejszać efektywność energetyczną. Jeśli chcesz, żeby okna służyły Ci przez lata, dbaj o nie regularnie. Pomoże Ci w tym nasz przewodnik!
Z artykułu dowiesz się, jak kompleksowo zadbać o okna PCV, w tym: jak czyścić ramy i szyby i na co zwrócić uwagę przy kontrolowaniu uszkodzeń. Wyjaśnimy Ci, dlaczego regularne smarowanie okuć i zawiasów jest tak ważne. Znajdziesz tu także wskazówki dotyczące sprawdzania szczelności okien, szczególnie przed zimą. Omówimy też sytuacje poważniejszych uszkodzeń, w których lepiej wezwać fachowca!
Regularne czyszczenie to podstawa
Okna PCV są trwałe i solidne. Ich ramy skutecznie chronią wnętrza przed stratami ciepła i zapewniają doskonałą izolację akustyczną. Żeby jednak okna zachowały te parametry przez lata, niezbędna jest ich regularna pielęgnacja, w tym czyszczenie.
Na ramy i szyby okienne codziennie oddziałują różnorodne czynniki – osady, kurz, zanieczyszczenia z powietrza, deszcz – które mogą niekorzystnie wpływać na ich powierzchnię. Zanieczyszczenia mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień, matowienia szyb, a nawet osłabienia struktury ram. Regularne czyszczenie zapobiega tym problemom!
Do czyszczenia ram i szyb używaj łagodnego detergentu i ciepłej wody. Do pielęgnacji wybieraj miękkie gąbki lub szmatki, najlepiej z mikrofibry. Ważne by były one delikatne dla powierzchni, ale skuteczne w usuwaniu zabrudzeń.
Zrezygnuj z mocnych detergentów i ostrych gąbek, drucianych myjek, które mogą zarysować powierzchnię okien. Nie jest wskazane stosowanie alkoholi czy rozpuszczalników, które mogą powodować przebarwienia i odbarwienia na ramie.
Kontroluj uszkodzenia. Bądź o krok przed problemem
Regularne sprawdzaj stanu okien PCV. Dzięki temu wcześnie wychwycisz wszelkie drobne usterki, zanim pojawią się większe problemy. Najlepsze okresy na przegląd okien to wiosna oraz jesień. Podczas przeglądu należy zweryfikować stan:
- uszczelek – powinny być elastyczne i dobrze przylegać,
- ram – zwróć uwagę na wszelkie pęknięcia, przebarwienia i zarysowania,
- okuć i zawiasów – mechanizmy powinny działać płynnie i być dobrze zamocowane,
- szyb – poszukaj rys, pęknięć lub innych uszkodzeń, które mogłyby wpływać na przejrzystość lub wytrzymałość okna.
Smaruj okucia i zawiasy
Na żywotność okien znacząco wpływa regularne smarowanie okuć i zawiasów, które zapobiega tarciu między metalowymi elementami. Dzięki temu, że okucia i zawiasy działają płynnie, zmniejsza się ryzyko poluzowania, zacinania się czy uszkodzeń.
Systematyczne smarowanie jest istotne nie tylko dla wygody podczas otwierania i zamykania okien, ale również dla ich bezawaryjnego działania. Zaniedbanie tego prostego kroku może prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak nadmierne zużycie mechanizmów czy nawet konieczność kosztownej wymiany całych elementów.
Upewnij się, że okna są szczelne
Warto też systematycznie sprawdzać szczelność okien, gdyż zapewnia to dobrą izolację akustyczną i termiczną okien. Konieczne jest m.in. sprawdzanie stanu uszczelek. W przypadku, gdy są twarde, zdeformowane lub uszkodzone, warto je wymienić.
Inne metody sprawdzania szczelności okien:
- sprawdzenie dłonią,
- test świecy lub kartki papieru,
- użycie termometru z dokładnością do jednego stopnia,
- miernik ciśnienia.
Kontrola szczelności okien jest szczególnie ważna przed zimą, kiedy to niskie temperatury i silny wiatr mogą znacząco obniżyć komfort cieplny. Duże nieszczelności mogą prowadzić do sporych strat ciepła, a tym samym wyższych rachunków za ogrzewanie. Poza tym zimne powietrze, które przenika przez szczeliny, może powodować dyskomfort i zwiększać ryzyko powstawania wilgoci wewnątrz domu.
W przypadku, kiedy wykryjesz nieszczelności, postaraj się je odpowiednio zabezpieczyć. Więcej o tym, jak zabezpieczyć okna przed zimą, przeczytasz tu.
Zaufaj fachowcom
Choć wiele drobnych problemów z oknami PCV można rozwiązać samodzielnie, to jednak w niektórych sytuacjach lepiej zdać się na doświadczenie fachowców. Nie wszystkie usterki da się bowiem łatwo naprawić. Czasem samodzielne działania mogą nawet pogorszyć stan okna.
Kiedy warto rozważyć wezwanie fachowca? Na pewno w sytuacji pękniętych szyb lepiej sprawdzi się profesjonalny serwis. Samodzielna wymiana szyby, bez odpowiednich narzędzi i doświadczenia, może prowadzić do uszkodzenia ramy lub nieprawidłowego montażu. A to na pewno wpłynie na trwałość okna i jego właściwości izolacyjne.
Także przy poważnych uszkodzeniach ramy wymagana będzie interwencja specjalisty. Nieprofesjonalna naprawa może tylko pogłębić problem. Często wiąże się ona ze zwiększonym przenikaniem wilgoci, czy rozwojem pleśni w uszkodzonych miejscach. Poza tym znacząco obniża się także efektywność energetyczna okna.
Czasem, kiedy uszkodzenia są na tyle poważne, że naprawa nie przyniesie długofalowych efektów, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem może być wymiana okien PCV. Jeśli planujesz wymianę okien, skontaktuj się z nami! Nasze okna PCV dostarczamy na terenie całego kraju, w tym Śląsk, Katowice, Częstochowa, Kielce, Piotrków Trybunalski, Łódź.
Zadzwoń: +48 502 859 654 +48 502 859 564 lub napisz: nardos@nardos.pl