Blog

Jak konserwować drewniane okna po zimie – instrukcja krok po kroku

  |   okna drewniane

Warunki atmosferyczne zimą wystawiają drewniane okna na dużą próbę. Wiatr, gwałtowne zmiany temperatur, śnieg na zmianę z deszczem, zanieczyszczenia, duża wilgotność powietrza i plusowa temperatura, a potem nagłe mrozy – wszystko to nie pozostaje bez konsekwencji dla stolarki. Dlatego, aby Twoje drewniane okna służyły Ci i cieszyły oczy przez wiele dekad, warto po zimie przeprowadzić gruntowną konserwację stolarki. Sprawdź, jak to zrobić.

Dlaczego najlepiej konserwować okna na początku wiosny?

Musimy zaznaczyć, że początek wiosny to oczywiście umowna data. Pogoda w Polsce pokazuje nam przecież, że i w połowie kwietnia może padać śnieg. Jeśli piszemy o konserwacji okien po zimie, mamy na myśli czas, gdy temperatury są już w miarę ustabilizowane i coraz bardziej oddalają się od zera, a po śniegu nie ma już śladu.

Konserwacja okien przeprowadzona w czasie, gdy temperatury oscylują wokół zera, może doprowadzić do uszkodzeń drewna, zawiasów czy innych elementów stolarki. Wilgoć i minusowe temperatury to kiepskie połączenie – woda może wnikać w strukturę drewna (np. w mikro rysy czy inne ubytki), a potem zamarzać, prowadząc do dalszych uszkodzeń.

Wiosna jest dobrym momentem na konserwację stolarki okiennej, ponieważ temperatury, mimo iż robią się coraz wyższe, nie są jeszcze tak wysokie i dokuczliwe jak latem. Łatwiej przeprowadzić konserwację, gdy w okna nie świeci intensywne, palące słońce. Wysoka temperatura i mocne nasłonecznienie mogą nie tylko obniżać komfort pracy, ale też zmniejszać jakość preparatów wykorzystywanych do konserwacji (wielu z nich nie powinno się stosować, gdy temperatura przekracza 25 stopni).

Mimo iż nowoczesna stolarka okienna jest wyposażona w innowacyjne rozwiązania technologiczne i skonstruowana z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych, to wiosenna konserwacja okien może zdecydowanie przedłużyć ich żywotność. Warto jednak dbać o okna nie tylko wiosną, a przez cały rok. Jeśli chcesz poznać skuteczne, łatwe sposoby na pielęgnację stolarki, zajrzyj tutaj.

Warto wiedzieć! Prace konserwacyjne dobrze jest przeprowadzić na początku wiosny i tuż przed sezonem zimowym. Zabezpieczenie stolarki na zimę zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia usterek i ułatwi prace wiosną.

A teraz sprawdź, jak krok po kroku wykonać poprawną konserwację.

Konserwacja okien po zimie, krok 1. Wybór akcesoriów

Przygotuj akcesoria niezbędne do przeprowadzenia prac.

  • środki czystości do okien lub roztwór wody z płynem do naczyń,
  • smar silikonowy lub wazelina techniczna – do smarowania zawiasów i uszczelek,
  • miękkie ściereczki,
  • gumowa ściągaczka do zbierania wody (gumowa),
  • miska z wodą,
  • ochronne rękawice,
  • ewentualnie szpachla do drewna (do wypełnienia ubytków) i preparaty ochronno-dekoracyjne, którymi pokryjesz całe ramy lub uszkodzone fragmenty.

Konserwacja okien po zimie, krok 2. Mycie okien

Pierwszym krokiem konserwacji okien jest dokładne umycie szyb, profili i ram. Najpierw oczyść wszystkie elementy z kurzu, a potem przejdź do mycia okien na mokro. Nie stosuj preparatów, które zawierają amoniak, chlor, rozpuszczalniki, środki alkaliczne czy granulki ścierające – mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia powłoki lakierniczej i samego drewna.

Konserwacja okien po zimie, krok 3. Przegląd okuć i uszczelek

Gdy okna będą już czyste, wykonaj następujące czynności:

  • Sprawdź wszystkie metalowe części okien i jeśli zauważysz, że trochę się obluzowały, dokręć je. Uszczelki czy okucia, które całkiem się zużyły, wymień na nowe.
  • Elementy ruchome nasmaruj wazeliną techniczną.
  • Sprawdź, czy uszczelki są nadal elastyczne. Jak to rozpoznać? Gdy uciśniesz je palcem, powinny szybko wrócić do pierwotnego stanu. Jeśli uszczelki są porowate, popękane lub przygniecione, wymień je na nowe. Uszczelki w dobrym stanie nasmaruj wazeliną lub smarem.

Konserwacja okien po zimie, krok 4. Test szczelności

Zamknij okno i sprawdź, czy skrzydło jest dociśnięte do ramy. Możesz przeprowadzić prosty test z użyciem kartki – włóż ja między ościeżnicę a skrzydło i jeśli po zamknięciu okna, nie będziesz mógł jej wyjąć, będzie to oznaczało, że okno jest szczelne. Jeśli karta da się wyjąć bez problemu, trzeba będzie wyregulować okucia.

Ponadto! Jeśli na oknach przez zimę pojawiły się mikro rysy lub ubytki, wypełnij je np. szpachlą do drewna lub zabezpiecz preparatem ochronnym. Po wszystkim (gdy powierzchnia będzie już sucha), umyj okna jeszcze raz i… napawaj się ich pięknym wyglądem.

A jeśli dopiero zastanawiasz się, jakie okna zamontować w domu czy mieszkaniu, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze drewnianych okien na zamówienie  oraz kolejny nasz wpis, który jest warto przeczytać dlaczego warto postawić na okna z drewna.

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Jak zasłonić okna o nietypowych kształtach?

Okna okrągłe, trójkątne, łukowe czy trapezowe, a także okna o niestandardowych wymiarach dodają wnętrzom wyjątkowego charakteru, ale jednocześnie mogą stanowić wyzwania pod względem aranżacyjnym. Jeśli masz w
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.