Blog

Jak wybrać odpowiedni karnisz i dopasować go do okna?

  |   Okna i drzwi

Wybierając karnisze do swojego domu czy mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę z jednej strony na ich wygląd i jakość wykonania, z drugiej zaś na sposób ich montażu, sposób zawieszania firan i zasłon, a także szerokość wnęki okiennej, rodzaj stolarki i kierunki otwierania okien. Sprawdź, co wziąć pod uwagę, żeby dokonać odpowiedniego wyboru.

Rodzaje karniszy – na co zwrócić uwagę?

Na rynku dostępne są różne rodzaje karniszy, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale też funkcjonalnością i sposobem montażu do ściany lub sufitu. Możne podzielić je na kilka kategorii.

Podział ze względu na sposób mocowania karnisza: karnisze ścienne i sufitowe

Karnisze ścienne mocuje się tuż nad ramą okna, bezpośrednio do ściany. Przy wyborze takiego rozwiązania weź pod uwagę szerokość parapetu. Jeśli jest on szerszy niż drążek karnisza prostopadły do ściany, to firany czy zasłony mogą załamywać się na wysokości parapetu.

Karnisze sufitowe mocuje się do sufitu, nad oknem. Do wyboru masz m.in. karnisze na drążkach oraz szyny sufitowe. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość zamocowania karnisza w dowolnej odległości od ściany. Jeśli jednak między oknem a sufitem jest duża odległość, lepszym rozwiązaniem może być karnisz ścienny.

Podział ze względu na sposób zawieszania zasłon i firanek: karnisze drążkowe, szynowe i linowe

Karnisze drążkowe to jedne z najbardziej popularnych rozwiązań. Zasłony i firany możesz powiesić na oczkach zamieszczonych w materiale lub na doszytych do niego taśmach. Dostępne są najczęściej karnisze z jednym lub dwoma drążkami. Do wyboru masz także karnisze metalowe, mosiężne, drewniane czy plastikowe, o różnych wielkościach, kształtach i zdobieniach.

Karnisze szynowe mocuje się do sufitu. Zasłony i firany wiesza się na żabkach lub innych uchwytach (dołączonych do zestawu lub do kupienia osobno). Dostępne są karnisze pojedyncze, podwójne, a nawet potrójne, dzięki czemu możesz zawiesić w oknie dodatkową przesłonę. Niektóre rozwiązania pozwalają stworzyć rozbudowane systemy, które wykorzystasz nie tylko do zasłonięcia okna, ale też wydzielenia przestrzeni w pomieszczeniu.

Karnisze szynowe sprawdzają się bardzo dobrze w dużych oknach, a także oknach narożnych i wykuszowych. Szyny można łączyć ze sobą, tworząc różne kształty. W dodatku zwykle między połączonymi szynami nie ma barier, dlatego zasłony i firany możesz przesuwać po całej szerokości karnisza.

Karnisze linkowe to proste i zwykle niedrogie rozwiązanie, dlatego cieszą się sporą popularnością. Zasłony i firany możesz powiesić na żabkach lub innych uchwytach, albo na doszytych do nich taśmach czy linkach. Często takie karnisze są dosyć delikatne, dlatego trzeba zachować ostrożność przy zawieszaniu ciężkich tkanin. Sprawdzają się bardzo dobrze jako rozwiązanie dodatkowe – np. gdy w oknie zamontowane są żaluzje, rolety lub plisy.

Nowoczesne rozwiązanie: karnisze elektryczne

Karnisze elektryczne to rozwiązanie nowoczesne, ale też droższe od pozostałych. Są funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, a do tego zapewniają domownikom duży komfort. Możesz sterować zasłonami i firanami przy pomocy pilota – bez konieczności podchodzenia do okna.

Jaką wybrać długość karnisza?

Karnisz powinien być około 30-40 cm szerszy niż wnęka okienna. Z każdej strony powinien więc wystawać poza ramę okna 15-20 cm.

Karnisze mają zwykle 160, 200 i 240 cm. Dostępne są też regulowane karnisze drążkowe, które pozwalają na zmianę ich długości, a także karnisze szynowe, które można łączyć ze sobą w długie systemy.

Na jakiej wysokości zamontować karnisz?

Karnisze montuje się z reguły około 20 cm nad oknem. Dzięki temu można wyeksponować zarówno sam karnisz, jak i ramę okienną. Poza tym zasłony po zasłonięciu nie będą przepuszczać światła nad oknem. Mniejsza odległość między karniszem a oknem mogłaby też utrudniać otwieranie skrzydeł.

Warto wiedzieć! Ciekawym rozwiązaniem są okna skandynawskie i okna holenderskie, które otwierają się nie do środka, a na zewnątrz. Dzięki temu zyskujesz m.in. swobodę aranżacyjną przestrzeni przed oknem. Więcej na temat okien skandynawskich i holenderskich przeczytasz tutaj.

Pamiętaj, by do montażu karniszy używać solidnych mocowań dopasowanych do rodzaju ścian w Twoim domu lub mieszkaniu, albo takich, które wskazuje producent karniszy.

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.