Blog
Jak zabezpieczyć drewniane okna przed zimą?
Przed zimą warto zadbać o odpowiednie przygotowanie domu na trudniejsze warunki pogodowe. Jednym z elementów, który wymaga szczególnej uwagi, są drewniane okna. Warto je odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią, mrozem i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Sprawdź zatem, co zrobić, żeby ochronić drewniane okna przed nadchodzącą zimą!
Dlaczego należy zabezpieczyć drewniane okna na zimę?
Odpowiednie zabezpieczenie drewnianych okien na zimę pozwala zachować ich pełne właściwości, w tym także właściwości izolacyjne. W okresie zimowym drewno jest bardziej narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak mróz, wilgoć, śnieg i silny wiatr. Wszystko to może negatywnie wpływać na strukturę i żywotność drewna, prowadzić do rozszerzania się materiału, pękania i deformacji.
Najważniejsze korzyści z zabezpieczenia drewnianych okien na zimę to:
- ochrona przed wilgocią,
- poprawa szczelności,
- zapobieganie deformacji,
- dłuższa żywotność,
- oszczędność energii, wyższy komfort cieplny,
- uniknięcie kosztownych napraw w przyszłości,
- zachowanie walorów estetycznych,
- poprawa komfortu akustycznego.
Jak zabezpieczyć okna drewniane przed zimą?
Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie ram okiennych. Do tego celu najlepiej jest użyć wilgotnej ściereczki wraz z delikatnym detergentem. Na tym etapie warto także usunąć wszelkie luźne fragmenty drewna, odpryski farby czy resztki starego lakieru. Dokładne oczyszczenie powierzchni zapewnia bowiem znacznie lepsze przyjęcie różnego rodzaju preparatów, w tym impregnatów i farb.
Kolejnym krokiem jest dokładna inspekcja oraz ocena stanu drewna. Na tym etapie należy więc bardzo precyzyjnie sprawdzić ramy okienne pod kątem ewentualnych uszkodzeń i oznak zużycia. Zidentyfikuj wszelkie widoczne pęknięcia i szczeliny, zniszczenia wywołane wilgocią (wszelkie miękkie, ciemne plamy na drewnie), łuszczenie się farby lub lakieru.
Kolejnym krokiem jest naprawa ewentualnych ubytków. Do wypełnienia ubytków w drewnie najlepiej użyć specjalnej masy szpachlowej do drewna. Pamiętaj, że w przypadku większych ubytków może być konieczne nałożenie kilku warstw masy. Po wyschnięciu masy szpachlowej należy także wyszlifować miejsca naprawy.
W następnym kroku możesz przejść do impregnacji drewna. Impregnacja przed zimą zapobiega gniciu drewna i innym uszkodzeniom spowodowanym trudnymi warunkami atmosferycznymi. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów impregnatów, w zależności od specyficznych potrzeb drewna. Możesz wybierać m.in. spośród preparatów bezbarwnych, barwiących, czy z dodatkowymi funkcjami. Po wyschnięciu impregnatu możesz przejść do nałożenia lakieru ochronnego lub warstwy farby.
Przed zimą należy także zweryfikować stan uszczelek, a jeśli to konieczne – wymienić je. Nie należy pomijać tego kroku, gdyż to właśnie dobrej jakości uszczelki pozwolą ci utrzymać ciepło wewnątrz domu i zapobiegną przedostawaniu się zimnego powietrza oraz wilgoci.
Pamiętaj także, że lepsze efekty zapewnią Ci okna drewniane dobrej jakości. Solidne drewniane ramy, które dodatkowo zostaną odpowiednio zabezpieczone przed zimą, zapewnią doskonałą izolację termiczną i ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Wysokiej jakości okna drewniane znajdziesz w naszej ofercie. Nasze okna to połączenie zaawansowanych technologicznie rozwiązań wraz z nowoczesną, elegancką estetyką.
Izolacja drewnianych okien na zimę
Pamiętaj także o tym, że w niektórych przypadkach konieczna może być także dodatkowa izolacja drewnianych okien na zimę. Choć drewniane okna charakteryzują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, to jednak one także z czasem mogą tracić szczelność. Zwłaszcza w starszych budynkach, gdzie drewno narażone jest na działanie wilgoci i zmian temperatury.
Jak zatem izolować drewniane okna na zimę? Zacznij, jak już wspominaliśmy, od sprawdzenia i wymiany uszczelek. W razie potrzeby wymień je na nowe. Następnie przejdź do uszczelniania szczelin wokół ram. Możesz do tego wykorzystać specjalne masy silikonowe lub akrylowe. Na ramy okienne można również nakleić taśmy izolacyjne!
Tak zabezpieczone okna zminimalizują straty ciepła, co niewątpliwie wpłynie korzystnie na koszty ogrzewania. Będą one po prostu niższe!