Blog

Jak zasłonić okna o nietypowych kształtach?

  |   Okna i drzwi

Okna okrągłe, trójkątne, łukowe czy trapezowe, a także okna o niestandardowych wymiarach dodają wnętrzom wyjątkowego charakteru, ale jednocześnie mogą stanowić wyzwania pod względem aranżacyjnym. Jeśli masz w swoim domu czy mieszkaniu takie nietypowe przeszklenia, wiesz pewnie, że znalezienie odpowiedniego sposobu na ich zasłonięcie to nie jest bułka z masłem. Mamy jednak sposoby na to, jak zapewnić sobie prywatność, ozdobić okno czy kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia – nawet jeśli okna wykraczają swoim kształtem czy rozmiarem poza przyjęte standardy. Zapraszamy do lektury!

Rolety na wymiar

Choć przyjęło się myśleć o roletach i plisach, że sprawdzają się one tylko w oknach prostokątnych i kwadratowych, to z powodzeniem można je montować także tam, gdzie występują łuki czy skosy.

Na początek weźmy na tapet rolety plisowane, czyli tzw. plisy. To jedno z najbardziej wszechstronnych rozwiązań. Są idealne do okien skośnych, trapezowych, czy wykuszowych – można łatwo dopasować je do wymiarów stolarki. Dodatkową zaletą tego rodzaju osłon jest to, że można je ustawić w różnych pozycjach, co pozwala na precyzyjne regulowanie ilości światła wpadającego do wnętrza. Możesz osłonic okno tylko od dołu, na środku czy standardowo od góry, niezależnie od tego, w którym miejscu pojawiają się skosy czy łuki.

Innym rozwiązaniem do niestandardowych okien są rolety rzymskie. To eleganckie i stylowe rozwiązanie, które sprawdzi się także w przypadku okien o nietypowych kształtach, a zwłaszcza w oknach łukowych. Taką roletę można przymocować do ściany lub sufitu i tym samym zasłaniać całą wnękę okienną. Oczywiście w ten sposób można zamontować także tradycyjne rolety zaciemniające w kasecie czy rolety dzień-noc.

Polecane do okien: skośnych, trapezowych, wykuszowych, okrągłych i łukowych.

Żaluzje na wymiar

Jeśli preferujesz żaluzje – czy to aluminiowe, czy np. drewniane – jak najbardziej możesz zdecydować się na nie nawet w przypadku okien o niestandardowych kształtach. Takie żaluzje wykonuje się na zamówienie i dopasowuje się je do szerokości przeszklenia. Mogą one być więc węższe na szczycie okna i szersze w jego dolnych partiach. Wszystko zależy od wielkości i kształtów przeszkleń.

Polecane do okien: trapezowych, trójkątnych, łukowych (rzadziej do okien okrągłych).

Wskazówka! Okna trapezowe podziel na segmenty

Okna trapezowe mają niejednorodny kształt. Żeby ułatwić sobie wybór i montaż osłon, warto podzielić każde przeszklenie na kilka segmentów. W środkowej, prostokątnej części możesz zamontować np. tradycyjne żaluzje, rolety czy plisy. Boki – o bardziej wymagających kształtach – możesz zasłonić np. eleganckimi zasłonami. Takie łączenie różnych rodzajów osłon daje Ci dużą swobodę aranżacyjną.

Firany i zasłony na szynach

Firany czy zasłony można powiesić m.in. na szynach sufitowych – prostych lub takich, które mają możliwość gięcia punktowego bądź po łuku. Ważne, by materiał przyciąć tak, aby dopasował się do kształtu skosu czy do łuku. Co więcej, jeśli chcesz zamontować szyny przy kilkumetrowych lub trudnodostępnych oknach, możesz zdecydować się na mechanizm z napędem elektrycznym. Odsłanianie i zasłanianie okna będzie dużo łatwiejsze.

Polecane do okien: trapezowych, skośnych, łukowych, wykuszowych.

Firany i zasłony na karniszach

Okna o nietypowych kształtach można osłonić zasłonami powierzonymi na karniszach rurkowych, które montuje się np. wzdłuż skośnych krawędzi. Dobrze wyglądają na nich zasłony na tunelach, ponieważ estetycznie zasłaniają one karnisze. Aby odsłonić okno, należy podpiąć zasłonę do upięć mocowanych na ścianach po bokach.  

Na takich karniszach możesz powiesić też zwiewne firany, by udekorować okno. Ważne jest jednak, by były one docięte na wymiar Twojego okna.

Polecane do okien: skośnych, trapezowych, trójkątnych.

Okiennice wewnętrzne

Okiennice wewnętrzne to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Wykonuje się je na zamówienie – z drewna lub z PVC – dzięki czemu mogą być idealnie dopasowane do kształtu Twoich okien. Są niejako połączeniem tradycyjnych okiennic z żaluzjami.

Okiennice wewnętrzne zapewniają doskonałą ochronę przed słońcem, gwarantują prywatność, a także dodatkowo mogą chronić okno przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Polecane zarówno do małych, trójkątnych okien, jak i dużych przeszkleń z drzwiami tarasowymi.

Podsumowując, zasłanianie okien o nietypowych kształtach nie musi być trudne. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i technologiom możesz łatwo znaleźć sposób na osłonięcie każdego okna. Rolety na wymiar, plisy, zasłony na szynach czy karniszach, a także okiennice wewnętrzne to tylko niektóre z dostępnych opcji. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, zwróć uwagę na funkcjonalność, estetykę oraz możliwość dopasowania do konkretnego kształtu okna.

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.