Blog

Okna drewniane – estetyka i trwałość. Dlaczego warto postawić na okna z drewna

  |   okna drewniane

Okna drewniane są eleganckie, trwałe i ciepłe. Odpowiednio pielęgnowane przetrwają długie dziesięciolecia – będą zarówno ozdabiać każde wnętrze, jak i chronić je przed zimnem, wiatrem czy hałasem. Powodów, dla których warto postawić na drewnianą stolarkę okienną, jest jednak więcej. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na montaż drewnianych okien.

Okna drewniane przyjazne dla środowiska

Drewno jest naturalnym surowcem, które pozyskuje się z drzew przeznaczonych do planowanej wycinki. Odpowiednio prowadzona gospodarka leśna wiąże się z minimalizacją negatywnego wpływu na środowisko naturalne, a w miejscu każdego ściętego drzewa sadzi się kolejne.

Drewno to też surowiec biodegradowalny, który może ulegać naturalnemu rozkładowi. Ponadto odpady po obróbce drewna mogą być przetwarzane na materiały użytkowe, takie jak płyty wiórowe, karton czy papier. Co istotne obróbka drewna nie musi wiązać się przetwórstwem chemicznym oraz znaczną emisją gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji. Wszystko to sprawia, że okna drewniane to najbardziej ekologiczne spośród wszystkich, szeroko dostępnych rodzajów stolarki okiennej.

Warto wiedzieć! Okna drewniane a okna plastikowe – wpływ na zdrowie i środowisko

Do produkcji okien plastikowych wykorzystywane są szkodliwe dla zdrowia oraz środowiska naturalnego substancje chemiczne. W dodatku plastik, w przeciwieństwie do drewna, nie jest materiałem biodegradowalnym. Istotny jest również wpływ okien na bezpieczeństwo i zdrowie. Okna drewniane są bardziej higieniczne niż plastikowe i regulują wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Z kolei okna plastikowe, w przeciwieństwie do drewnianych, ładują się elektrostatycznie i przyciągają kurz. Nie tylko zwiększa to konieczność częstszego mycia ram, ale też sprzyja rozwojowi i rozmnażaniu się bakterii, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Stolarka okienna, która przetrwa długie lata

Stolarka okienna jest bardzo trwała i, co ważne, ma wysoką odporność na działanie ognia. Jak to możliwe? Przy kontakcie z ogniem zewnętrzne warstwy ram izolują głębsze warstwy, a co za tym idzie, drewno spala się wolno. W czasie spalania surowiec ten nie wydziela też szkodliwych dla zdrowia substancji (inaczej niż w przypadku okien plastikowych).

Klejona konstrukcja profili okiennych zapobiega ich wypaczaniu się. Profile są sztywne, w związku z czym sprawdzają się doskonale do dużych przeszkleń. Konstrukcja okien drewnianych jest stabilna (oczywiście pod warunkiem, że montaż został przeprowadzony prawidłowo) – nie ulega naprężeniom i nie rozszczelnia się.

Wszelki usterki drewna możesz stosunkowo łatwo naprawić – jeśli na ramie pojawi się rysa czy przetarcie, delikatnie zeszlifuj uszkodzony fragment drobnym papierem ściernym, zetrzyj powstały pył i zamaluj naprawiany fragment dopasowanym do ramy lakierem.

Ważne! Regularna konserwacja okien

Żeby stolarka okienna przetrwała długie lata i zachowała pierwotny wygląd oraz parametry techniczne, regularnie przeglądaj stan powłoki lakierniczej, okuć, uszczelek i elementów ruchomych. Okna trzeba też myć minimum 2-3 razy w roku, a po zimie najlepiej jest nasmarować ruchome elementy wazeliną czy specjalnym preparatem. Co kilka lat należy przeprowadzać też gruntowną renowację – usunąć stare warstwy środków pielęgnacyjnych i zabezpieczających, a także odnowić powłokę malarską.

Bardzo dobra izolacja termiczna

Okna mają bardzo duży wpływ na komfort termiczny we wnętrzach, a także na wysokość rachunków za ogrzewanie. To przez przegrody okienne może uciekać dużo ciepła. Warto więc wybrać stolarkę, której zarówno ramy, jak i zestawy szybowe mają dobre parametry techniczne.

Okna z drewna wyróżniają się na tle innych niskim współczynnikiem przenikania ciepła U – wynosi on zwykle około 1,2-1,4 W/m2K (lub jeszcze niższy). Zgodnie z polskimi standardami współczynnik ten dla okien nie może przekraczać 2,6 W/m2K. Widać więc dobrze, że okna drewniane są ciepłe, a nawet spełniać normy dla domów energooszczędnych i pasywnych.

Stylowa i elegancka stolarka okienna

Drewniane ramy, a także parapety, podłogi czy meble, są nie tylko wytrzymałe, ale też po prostu stylowe, eleganckie, po prostu piękne. Drewniane elementy wykończenia wnętrz czy stolarka okienna lub drzwiowa podnoszą prestiż mieszkań i domów. Jest to bowiem surowiec uważany dziś za luksusowy (co nie oznacza, że drewno jest najdroższe spośród wszystkich surowców budowlanych).

Naturalny usłojenie, różnorodność odcieni i mnogość gatunków drewna sprawiają, że można dopasować je niemal do każdego wnętrza – zarówno nowoczesnego, minimalistycznego czy industrialnego, jak i klasycznego czy rustykalnego. Ponadto drewno daje duże możliwości aranżacyjne i swobodę w doborze koloru czy kształtu ram.

Okna drewniane to rozwiązanie dla wszystkich osób, które cenią ponadczasową elegancję, trwałość oraz bardzo dobre parametry techniczne.

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Czy wybór okien ma wpływ na aranżację wnętrza?

Przemyślana i spójna aranżacja wnętrz, dopasowana do naszych gustów powoduje, że czujemy się komfortowo we własnym domu czy mieszkaniu, a przebywanie w nim sprawia nam przyjemność. Warto więc patrzeć na wnętrza z

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.