Blog

Skandynawskie i holenderskie okna z drewna – ciekawy wybór do domów i mieszkań

  |   okna drewniane

Okna Skandynawskie, holenderskie z drewna

W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do kilku rodzajów okien – zbudowanych i otwieranych w konkretny sposób. Na europejskim rynku istnieje jednak szereg ciekawych, funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań, które zyskują coraz większą sympatię w naszym kraju. Przykładem mogą być drewniane okna skandynawskie i holenderskie. Sprawdź, czym się charakteryzują.

Okna skandynawskie – czym się charakteryzują?

Styl skandynawski już kilka lat temu zyskał dużą popularność w Polsce. Naturalne materiały, jasna kolorystyka i przytulny minimalizm to cechy charakterystyczne dla stylu naszych północnych sąsiadów. Jednak nie tylko aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim jest czymś, na czym warto się wzorować. Również skandynawska stolarka okienna ma mnóstwo zalet, które docenią m.in. właściciele mieszkań czy domów z niewielkimi pomieszczeniami, a także mieszkańcy domów i mieszkań, narażonych na silne podmuchy wiatru.

Drewniane okna skandynawskie wyróżniają się przede wszystkim tym, że są otwierane na zewnątrz, a nie do środka, tak tradycyjne okna europejskie. Taka konstrukcja została stworzona po to, by jeszcze bardziej chronić wnętrza przed chłodem i wiatrem. Jak to możliwe? Podczas podmuchów silnego wiatru skrzydła są jeszcze bardziej dociskane do ościeżnic, a co za tym idzie – jeszcze bardziej szczelne. Montaż okien skandynawskich może więc ograniczyć straty ciepła. Jest to więc rodzaj stolarki, z którego chętnie korzystają właściciele domów energooszczędnych i pasywnych. Drewniane okna skandynawskie są doskonałe do domów i mieszkań położonych w miejscach wystawionych na silne działanie wiatru, np. w górach, na wybrzeżu czy na otwartych przestrzeniach. Świetnie sprawdzą się też w mieszkaniach usytuowanych na najwyższych piętrach bloków i wieżowców.

Okna skandynawskie są też idealne do małych pomieszczeń. Gdy otwierasz okno, jego skrzydło nie zabiera cennej przestrzeni we wnętrzu. Ponadto zyskujesz do zagospodarowania dodatkową przestrzeń na parapecie – możesz na nim ustawić ozdoby, książki czy rośliny i nie musieć ich przestawiać, gdy zechcesz otworzyć okno na oścież.

Drewniane okna holenderskie – czym różnią się od okien skandynawskich?

System okien holenderskich jest zbliżony do systemu okien skandynawskich. Tak zwana stolarka holenderska może być otwierana na zewnątrz, ale skrzydła mogą być przesuwane także w kierunkach góra-dół Od okien skandynawskich najczęściej odróżnia je grubość profili ram oraz skrzydeł – ramy okien holenderskich są zwykle znacznie szersze.

Okna holenderskie mogą mieć ciekawą kolorystykę – ich ramy malowane są na inne kolory niż skrzydła. W Holandii na porządku dziennym jest stolarka, której ościeżnice barwi się w masie na odcień kremowy, a skrzydłom nadaje się kolor brązowy lub zielony. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zamówić drewniane okna holenderskie w kolorze naturalnego drewna czy bieli.

Często spotykane, choć nie obligatoryjne, są też szprosy lub witraże ze starych okien zespolone w nowej stolarce.

Dużą zaletą okien holenderskich jest ich estetyka i możliwość zindywidualizowania projektu, a co za tym idzie – dopasowania stolarki do gustów zleceniodawców, walorów estetycznych budynków oraz wystroju wnętrz.

Odmienna stylistyka staje się coraz bardziej doceniania, a ilość rozwiązań wykorzystywanych do produkcji drewnianych okien holenderskich czy skandynawskich w niczym nie ustępuje tradycyjnej stolarce. Parametry techniczne okien ze Skandynawii czy Holandii mogą być takie same, co parametry tradycyjnych, europejskich okien lub nawet lepsze, dzięki dociskowi z zewnątrz.

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.