Blog

Okna skandynawskie – jak mogą się otwierać?

  |   Okna i drzwi

Okna skandynawskie – jak mogą się otwierać?

Skandynawski design wyróżnia się przede wszystkim funkcjonalnością, przytulną prostotą i umiłowaniem dobrych materiałów. Jednym z przejawów skandynawskiej estetyki i pragmatyczności jest stolarka okienna, ceniona m.in. za świetne parametry techniczne i wygodę użytkowania. Tym, co wyróżnia systemy skandynawskie na tle tradycyjnych okien montowanych w Polsce, jest sposób otwierania skrzydeł – na zewnątrz, a nie do środka. Jednak sposobów otwierania okien skandynawskich jest więcej. Sprawdźmy, czym wyróżniają się okna, które pokochali m.in. nasi sąsiedzi z Północy.

Okna skandynawskie otwierane na zewnątrz – co to daje?

Okna skandynawskie są charakterystyczne m.in. dla Skandynawii, północnych Niemiec, państw Beneluksu czy Wielkiej Brytanii. Wyróżniają się przede wszystkim tym, że ich skrzydła otwiera się na zewnątrz. Dzięki temu po otwarciu lub uchyleniu skrzydła nie tracimy przestrzeni w pomieszczeniu. Możemy w pełni wykorzystać miejsce dostępne na parapecie czy tuż obok okna – nawet gdy skrzydło jest otwarte na oścież. Jednak wygoda użytkowania to niejedyna zaleta skandynawskiej stolarki. Tym, czym przede wszystkim wyróżniają się takie okna, są świetne parametry techniczne i większa niż w tradycyjnej stolarce odporność na wiatr. Dlaczego?

Konstrukcja okien skandynawskich została stworzona po to, by jeszcze lepiej zabezpieczać wnętrza przed wiatrem i chłodem. Co więcej, im bardziej wieje, tym dla okien skandynawskich lepiej! Podmuchy silnego wiatru, które napierają na okna, jeszcze bardziej dociskają skrzydła do ościeżnic. Wiatr staje się więc sprzymierzeńcem i zamiast wychładzać wnętrza, sprawia, że okna są jeszcze szczelniejsze. Okna skandynawskie to więc typ stolarki idealny m.in. dla domów i mieszkań położonych w miejscach wystawionych na działanie silnego wiatru (np. nad morzem, w górach czy na wysokich piętrach w blokach), a także do małych pomieszczeń.

Ważne! Okna skandynawskie mogą otwierać się na różne sposoby. Dzięki temu możesz dopasować stolarkę do swoich potrzeb, a także do aranżacji wnętrza. Sprawdź, jak mogą otwierać się skrzydła stolarki skandynawskiej.

Jak otwierają się okna skandynawskie? 6 różnych rodzajów stolarki

Pierwszą grupą okien skandynawskich, są okna otwierane w pionie. Zaliczamy do nich poniższe typy.

Okno rozwierne – side hung type I

Stolarka tego typu otwiera się klasycznie, na zewnątrz – na lewą lub prawą stronę. Może być wyposażona w blokadę rozwarcia, która zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem skrzydła, a także pozwala modyfikować kąt otwarcia okna. W zależności od potrzeb możesz otworzyć okno całkowicie na oścież lub tylko odrobinę je uchylić.  

Okno obrotowe – side wing

Okno typu side wing obraca się wokół własnej, pionowej osi. Możesz je obrócić o prawie 180°. Taka stolarka ma wbudowaną blokadę otwarcia, która umożliwia zablokowanie skrzydła w różnych położeniach.

Okno rozwierane 90° – side hung type II 90

Okno z pionową osią obrotu. Działa podobnie do opisanego wyżej okna obrotowego side wing. Różnica między nimi polega na tym, że w tym przypadku skrzydło obraca się nie o 180° a o 90°.

Druga grupa okien skandynawskich, to okna otwierane w poziomie: uchylne, odchylane i obrotowe.

Okno uchylne – top hund type I

W tradycyjnej stolarce montowanej w Polsce okna uchylają się do wewnątrz i od góry. Uchylne okna skandynawskie są ich odwrotnością – otwierają się od dołu i na zewnątrz.

Okno obrotowe – top swing

Okno top swing, z poziomą osią obrotu, to jeden z najpopularniejszych rodzajów okien skandynawskich. Skrzydło obraca się tu wokół własnej osi w poziomie. Możesz otworzyć je na zewnątrz i obrócić o 180°. Taka stolarka ma wbudowaną blokadę otwarcia.

Okno odchylane 90° – top hund type II 90

Zasada jego działania jest podobna do okna top swing. Różnica polega na tym, że okno odchylane (top hung II 90) można obrócić o 90° (a nie o 180°).

Warto wiedzieć! Z czego mogą być wykonane okna skandynawskie?

Tradycyjne okna skandynawskie są wykonane z drewna. W Nardos możemy wyprodukować i zmontować skandynawskie okna drewniane z aluminiową nakładką, która chroni drewniane elementy przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi i podnosi wytrzymałość stolarki.  

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Czy wybór okien ma wpływ na aranżację wnętrza?

Przemyślana i spójna aranżacja wnętrz, dopasowana do naszych gustów powoduje, że czujemy się komfortowo we własnym domu czy mieszkaniu, a przebywanie w nim sprawia nam przyjemność. Warto więc patrzeć na wnętrza z

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.