Blog

Ościeżnice regulowane czy stałe? Jakie są różnice?

  |   Okna i drzwi

Ościeżnica to nieruchoma rama, którą wykańcza się otwór w ścianie i do której przytwierdza się drzwi. Bez niej montaż skrzydła drzwiowego były po prostu niemożliwy. Dobre ościeżnice będą sprawdzały się przez długie lata, a dzięki nim użytkowanie drzwi będzie wygodne. Na rynku dostępne są różne modele ościeżnic o różnych funkcjach, rozmiarach i właściwościach. Przede wszystkim należy jednak dokonać wyboru: ościeżnice stałe czy regulowane? Sprawdźmy, czym się od siebie różnią oba rodzaje. 

Warto wiedzieć! Czemu wybór odpowiednich ościeżnic jest tak ważny?

Ościeżnice pozwalają uszczelnić drzwi i utrzymać je we właściwej pozycji. Do tego pełnią funkcje dekoracyjne, a od ich wyglądu w dużej mierze zależy estetyka całej stolarki drzwiowej oraz estetyka pomieszczeń. 

Wybór ościeżnic to bardzo ważny, choć zdarza się, że bagatelizowany etap zakupu drzwi. Klienci często skupiają się przede wszystkim na wyglądzie, cenie i funkcjach samych skrzydeł. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, jednak wybór nieodpowiednich ościeżnic może obniżać komfort użytkowania i jakość samych drzwi. 

Ościeżnice stałe – charakterystyka, montaż, zalety 

Ościeżnice stałe, jak sama nazwa wskazuje, mają stałą szerokość – nie można regulować ich wymiarów i dopasowywać do grubości ścian. Są przeznaczone do montażu na ścianach o standardowej grubości, zwykle 6 lub 10 cm. Sprawdzają się szczególnie we wnętrzach o idealnie równych ścianach. Jeśli decydujesz się na montaż stałych ościeżnic, a ściany nie są równe, najczęściej konieczne jest stosowanie materiałów, które wypełnią i zamaskują miejsca łączenia ościeżnicy ze ścianą. 

Jaka jest największa zaleta ościeżnic stałych?

Cena. Tego rodzaju ościeżnice są najczęściej tańsze niż ich regulowane odpowiedniki.

Jak montowane są ościeżnice stałe?

Mogłoby się wydawać, że montaż ościeżnic stałych jest łatwiejszy niż regulowanych. W rzeczywistości założenie ościeżnicy stałej nie należy do najłatwiejszych czynności, ponieważ wszystkie elementy należy idealnie do siebie dopasować.

Montaż ościeżnicy stałej należy zacząć od dokładnego dopasowania do siebie belek pionowych i belki poziomej (górnej). Wszystko łączy się ze sobą przy użyciu wkrętów. Dopiero tak zmontowane elementy przykłada się do otworu przygotowanego na montaż drzwi.

Montaż ościeżnicy odbywa się poprzez nawiercenie otworów w murze i umieszczenie w nich kołków rozporowych. Ościeżnicę należy lekko dokręcić i na nieruchomą konstrukcję założyć skrzydło drzwiowe. Szczeliny między ścianą a ościeżnicą wypełnia się niskoprężną pianką montażową, której nadmiar należy usunąć (po wyschnięciu) i zamaskować.

Wskazówka! Podczas montażu belek należy upewnić się, czy wszystkie elementy są ze sobą połączone stabilnie i dokładnie, a także czy kąty mają 90 stopni. Do unieruchomienia ościeżnicy należy użyć drewnianych klinów zamocowanych w górnych narożnikach lub uchwytów montażowych. 

Ościeżnice regulowane – charakterystyka, montaż, zalety

Regulowane ościeżnice dają większe możliwości w zakresie dopasowania ich do grubości ścian. Są najczęściej droższe niż ościeżnice stałe, jednak ich wybór niesie za sobą wiele korzyści. 

Jakie są zalety ościeżnic regulowanych? 

Ościeżnice regulowane można dopasować do ścian w zakresie kilku centymetrów (zwykle około 2 cm) – zakres regulacji ościeżnic określa producent. Tego rodzaju ościeżnice można montować na ścianach o grubości od 7,5 cm. Ich dodatkową zaletą jest łatwość montażu. 

Ościeżnice regulowane sprawdzają się przede wszystkim we wnętrzach o nieregularnych grubościach ścian. Decydują się na nie także właściciele mieszkań czy domów, w których otwory drzwiowe zostały wykończone konstrukcjami starego typu (np. starego typu), wymagającymi wymiany na nowe.

Jak montowane są ościeżnice regulowane? 

Ościeżnice regulowane można łatwiej zamontować i zdemontować niż ościeżnice stałe. Nie ma też konieczności stosowania materiałów maskujących, które zakrywają połączenia ościeżnicy ze ścianą, ponieważ takich połączeń po prostu nie widać. Ościeżnice regulowane montuje się przy pomocy dybli lub kołków i pianki montażowej. 

Montaż ościeżnicy regulowanej przebiega podobnie do montażu ościeżnicy stałej, jednak cały proces jest łatwiejszy i sprawniejszy. Poza tym należy dodatkowo zamontować element regulowany. Najpierw trzeba przyciąć go do grubości ściany, a potem nawiercić w nim otwory niezbędne do mocowania ościeżnicy. Przycięty panel trzeba jeszcze połączyć z listwami maskującymi, a potem całą konstrukcję umieścić w przygotowanej wcześniej podstawie i przykręcić.

Warto wiedzieć! Zarówno ościeżnice stałe, jak i regulowane można montować samodzielnie, korzystając z instrukcji producenta. My jednak polecamy skorzystanie z usług profesjonalistów. Przede wszystkim dlatego, że dzięki profesjonalnemu montażowi będziesz mieć pewność, że ościeżnice i skrzydła drzwiowe zostaną założone w sposób poprawny – nic nie będzie odstawać, nic nie będzie poluzowane, krzywe czy skrzypiące. Poza tym zyskujesz też gwarancję. Zamawiając drzwi wewnętrzne w naszym sklepie, możesz oczywiście liczyć na profesjonalny montaż całej stolarki.

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.