Blog

Zaparowane okna zimą? Sprawdź, jak skutecznie poradzić sobie z problemem wilgotnych szyb po nocy

  |   okna drewniane

Zaparowane okna zimą? Sprawdź, jak skutecznie poradzić sobie z problemem wilgotnych szyb po nocy

Kiedy temperatura na zewnątrz spada, pojawiają się opady i zimny wiatr, większość z nas pragnie zaszyć się w ciepłym, suchym i przytulnym domu. Niestety, nasze poczucie komfortu często wystawiane jest na próbę przez wilgoć, która w okresie jesienno-zimowym pojawia się na oknach. Zjawisko to najczęściej obserwować można rano, kiedy odsłaniamy zasłony czy rolety po przebudzeniu się. Dlaczego szyby parują? Czy jest to niebezpieczne dla zdrowia twojej rodziny? I w końcu, jak możesz rozwiązać ten problem? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule na naszym blogu. Zapraszamy!

Dlaczego okna zimą parują? Powtórka z lekcji fizyki

Powietrze, którym oddychamy i które nas otacza, oprócz mieszanki gazów, zawiera również parę wodną. Jej zawartość wzrasta wraz z temperaturą otoczenia – im jest cieplej, tym więcej wilgoci znajduje się w powietrzu. Przykładowo: przy temperaturze 0 stopni Celsjusza, jeden metr sześcienny powietrza zawiera niecałe 5 gramów pary wodnej. Przy 30 stopniach wskaźnik ten wzrasta do ponad 30 gramów.

W trakcie chłodnych pór roku okna stanowią granicę pomiędzy dwiema, często skrajnie różnymi, strefami temperatur – tym samym to właśnie na ich powierzchni dochodzi do zjawiska wymiany ciepła. Przepływ mas powietrza, zgodnie z drugą zasadą termodynamiki, następuje z ciepłego wnętrza, do zimnego środowiska na zewnątrz. Proces ten ma na celu doprowadzenie do równowagi termicznej.

To, w jakim tempie odbywa się proces wymiany ciepła, zależy od różnicy temperatur, jaka występuje po dwóch stronach okna. Innymi słowy, im niższa temperatura na zewnątrz, tym szybciej odprowadzane jest ciepło z wnętrza pomieszczenia. Zimą i jesienią najniższe dobowe temperatury występują pomiędzy 4.00 a 6.30 rano – to właśnie wtedy proces wymiany ciepła zachodzi najintensywniej.

Kiedy ciepłe powietrze z wnętrza domu styka się z chłodną powierzchnią szyby, jego temperatura gwałtownie się obniża, a tym samym spada jego zdolność do transportu pary wodnej. Wilgoć, która wytrąca się z powietrza, osiada na powierzchni okna.

Proces wymiany ciepła jest zjawiskiem naturalnym i niemożliwym do zatrzymania. Dzięki odpowiednim zabiegom można go jednak spowolnić i ograniczyć szkody, jakie może wyrządzić zbierająca się wilgoć.

Zagrożenia, jakie wiążą się z mokrymi oknami

Zbyt wysoka wilgotność w okolicy okien sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni, wydzielających silnie trujące substancje – mykotoksyny. Grzyby z tego gatunku rozwijają się przede wszystkim w budynkach mieszkalnych (z tego względu często określane są grzybami domowymi) i stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Do najpoważniejszych konsekwencji kontaktu z mykotoksynami należą:

 • alergie,
 • schorzenia układu oddechowego,
 • chroniczne zmęczenie,
 • przewlekłe bóle głowy,
 • uszkodzenie nerek,
 • uszkodzenie wątroby.

Grzyby domowe są wyjątkowo odporne na warunki zewnętrzne i mogą rozwinąć się na niemalże każdym podłożu. Oprócz ram okna, mogą zająć także ściany budynku, przedmioty znajdujące się na parapecie, zasłony, żaluzje czy rolety.

Jak rozwiązać problem parujących okien?

Wiesz już, w jaki sposób para wodna osiada na powierzchni okien i jesteś świadomy konsekwencji, jakie niesie za sobą nadmiar wilgoci. Czas przejść do meritum, czyli omówienia sposobów na rozwiązanie uciążliwego problemu. Oto najważniejsze kwestie, które powinieneś wziąć pod uwagę:

 • Działanie wentylacji – usprawnienie przepływu powietrza może znacznie zmniejszyć skalę problemu parujących okien. Przede wszystkim, sprawdź, czy system wentylacji w Twoim domu działa prawidłowo – najlepiej przy udziale specjalisty.
 • Nawiewniki – nowoczesne okna wyróżniają się dużą szczelnością, przez co powietrze w domu może osiągać zbyt dużą wilgotność. Aby rozwiązać ten problem, możesz zdecydować się na zainstalowanie nawiewników okiennych lub bardziej zaawansowanego układu nawiewno-wywiewnego, z podgrzewaniem powietrza wywiewanego. Rozwiązania te pozwolą na utrzymanie wilgotności powietrza na optymalnym poziomie.

Dodatkowo, zastosuj się do drobnych wskazówek, które poprawią przepływ powietrza w Twoim domu:

 • Otwieraj okna – pomieszczenia należy regularnie wietrzyć, zwłaszcza po czynnościach, które podnoszą temperaturę powietrza, takich jak kąpiel, gotowanie czy pieczenie.
 • Dbaj o stałą temperaturę – nie dopuszczaj do wychłodzenia ani przegrzania pomieszczeń. Najlepiej, jeżeli temperatura w całym domu będzie taka sama i będzie mieścić się w przedziale 18-21 stopni Celsjusza.
 • Nie wieszaj prania na kaloryferach – parujące tkaniny mogą pogłębić problem wilgotnych okien. Zrezygnuj również ze stosowania nawilżaczy powietrza, zawieszanych na kaloryferach czy ustawianych na parapetach.
 • Nie zasłaniaj kaloryferów – długie, ciężkie zasłony czy meble ustawione przy kaloryferze, sprawiają, że ciepło kumuluje się w okolicy okna i nasila problem.

Dzięki zastosowaniu kilku prostych sposobów możesz znacznie ograniczyć parowanie okien w czasie zimy. Pamiętaj jednak, że problemu tego nie da się pozbyć w 100% – wymiana ciepła jest zjawiskiem naturalnym. Jeżeli zauważasz na swoich szybach niewielkie ilości wilgoci po nocy, wytrzyj okna do sucha i nie pozwól, aby w tej okolicy rozwinęły się niebezpieczne grzyby.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.