Blog
Ukryte drzwi wewnętrzne – minimalistyczny trend, który warto poznać bliżej
Minimalizm to jeden z dominujących kierunków w architekturze wnętrz. Już od ponad dekady zachwycamy się nieskomplikowanymi, przestronnymi i jasnymi projektami – nawiązującymi do skandynawskich domów – a jednak wciąż otrzymujemy kolejne propozycje aranżacji, które wpisują się w minimalistyczny nurt. Jedną z nowości są „niewidoczne” drzwi wewnętrzne. Co je wyróżnia? Jakie są ich zalety? W jakich mieszkaniach sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy!
Czym są drzwi ukryte?
Już samo określenie drzwi ukryte wzbudza zaciekawienie i przykuwa uwagę wielu osób. Nazwa, chociaż może wydawać się zabiegiem marketingowym, doskonale odpowiada jednak charakterystyce produktu. I nie ma w niej nic na wyrost.
Niewidoczne drzwi wewnętrzne to elementy wyposażenia o oryginalnej konstrukcji, umożliwiającej ukrycie ościeżnicy w ścianie, na której montowane jest skrzydło. Zamiast futryny obecna jest jedynie dyskretna „ramka”, która obrysowuje drzwi.
Nowoczesne techniki produkcji pozwalają na ujednolicenie struktury, koloru oraz płaszczyzny ścian i drzwi – dzięki temu skrzydło może pozostać całkowicie ukryte w ścianie, wyróżniając się jedynie klamką i subtelnym obrysem.
Ukryte drzwi wewnętrzne – dopasowane do oczekiwań
Nietypowa konstrukcja drzwi ukrytych sprawia, że można w pełni dopasować je do charakteru mieszkania. Niewidoczne zawiasy pozwalają uzyskać harmonijny efekt. Nic nie musi zaburzać minimalistycznego wystroju.
W zależności od oczekiwań mieszkańców – oraz projektu mieszkania lub domu – drzwi mogą zostać wykonane z drewna, szkła, płyty wiórowej i wykończone przy pomocy luster lub płyty gipsowej.
Duża uniwersalność ukrytych drzwi sprawia, że są coraz częściej wybierane do rozmaitych projektów wnętrzarskich. Nie tylko minimalistycznych i skandynawskich, ale wszystkich, w których ważna jest harmonia i spójność aranżacji.
Jak montuje się ukryte drzwi wewnętrzne?
Wszystko jasne, ale… jak się montuje takie rozwiązania? To pytanie, które zadaje sobie większość osób, kiedy po raz pierwszy słyszy o ukrytych drzwiach. Spieszymy z wyjaśnieniem!
Niewidoczne drzwi można zamontować w większości ścian nośnych i działowych. Ważne jednak, by miały one odpowiednią grubość – minimum to 10 centymetrów. Otwór, w którym planowany jest montaż drzwi, powinien być wykonany zgodnie z zaleceniami producenta – najczęściej uwzględniają one wymiary skrzydła i 5 dodatkowych centymetrów po bokach i na górze. Co dalej?
W ścianach murowanych ościeżnicę mocuje się przy pomocy specjalistycznych kotwic. W ścianach o konstrukcji szkieletowej – wkrętów, które przykręcane są do profili drzwiowych. W obydwu przypadkach wolną przestrzeń zapełnia się pianką. Na ościeżnicę nakładana jest zaprawa tynkowa, w wielu przypadkach wzmacniana specjalistyczną siatką.
Ostatnim krokiem w montażu jest ułożenie płyty gipsowo-kartonowej, która zakryje ościeżnicę. To właśnie ten etap w największej mierze decyduje o tym, jak będą prezentowały się ukryte drzwi. Płyta gipsowo-kartonowa musi być odpowiednio sfazowana, a jej montaż niezwykle precyzyjny – uwzględniający regulację we wszystkich trzech płaszczyznach.
Czy warto postawić na ukryte drzwi?
Niewidoczne drzwi mogą być świetnym wyborem dla wielu osób. Są uniwersalne i estetyczne, a przy tym doskonale wpisują się w minimalistyczny trend we wnętrzach. Sprawdzą się zarówno w małych mieszkaniach – optycznie powiększając przestrzeń i rozmiar ścian – jak i w przestronnych apartamentach i domach.
Wiele osób decyduje się na ukryte drzwi jedynie w wybranych pomieszczeniach, przede wszystkim garderobach czy spiżarniach, które mają „zlewać” się z sypialnią bądź kuchnią i pozostać niewidoczne na pierwszy rzut oka.
Przed podjęciem decyzji o zakupie ukrytych drzwi wewnętrznych należy przemyśleć kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim, dużą ingerencję w ściany i podłoże – konieczność montażu pod warstwami podłogi oraz maskowania płytami kartonowo-gipsowymi lub tynkiem. Oznacza to naprawdę poważny remont.
Szukasz idealnych drzwi do swojego mieszkania lub domu? Koniecznie sprawdź ofertę Nardos! Przygotowaliśmy dla Ciebie bogatą ofertę drzwi drewnianych, sklejkowych, przesuwnych i stalowych.