Blog

Wybór drzwi wewnętrznych – na jaki materiał postawić?

  |   drzwi drewniane

Na rynku dostępne są różne rodzaje drzwi wewnętrznych – drzwi drewniane, z płyt, szklane, fornirowane czy okleinowe. Zanim zdecydujesz się na zakup drzwi do swojego domu czy mieszkania, sprawdź, z jakich materiałów możesz wybierać.

Drzwi drewniane

Drzwi wykonane z drewna uchodzą za jedne z najtrwalszych i najbardziej eleganckich. Są wytrzymałe, bardzo estetyczne i mogą przetrwać długie lata (pod warunkiem, że będą zadbane).
Drewniane drzwi wykonuje się najczęściej z litego, klejonego warstwowo drewna sosnowego, meranti, dębowego, bukowego czy mahoniowego. Drzwi mogą być bejcowane, pomalowane farbami kryjącymi lub pokryte transparentnymi lakierami. Wszystko zależy od wymagań i gustów klientów. Dzięki dostępności różnych kolorów i modeli drzwi drewnianych wewnętrznych można dopasować je niemal do każdego wnętrza.
Warstwowa budowa drzwi drewnianych sprawia, że nie ulegają wypaczeniom. Ewentualne uszkodzenia można łatwo usunąć.
Drzwi wykonane z tak szlachetnego materiału, jakim jest drewno, są eleganckie, gustowne i ponadczasowe.

Drzwi z płyt HDF i MDF

Tańszym materiałem, z którego wykonuje się drzwi, są drewnopodobne płyty. Najczęściej wykorzystuje się MDF (płyta pilśniowa średniej gęstości z włókien drzewnych), HDF (płyta z włókien drzewnych, charakteryzująca się dużą twardością i podwyższoną gęstością), a także płyty pilśniowe.

Drzwi tego typu okleja się okleiną – syntetyczną lub naturalną.

Drzwi szklane

Drzwi mogą być szklane w całości lub częściowo. Dostępne są np. drewniane drzwi z przeszkleniami, które świetnie sprawdzą się np. jako drzwi do salonu czy mniejszych pokojów. Dostępne jest m.in. szkło matowe, piaskowane z wzorami czy przejrzyste.
Do produkcji drzwi wykorzystuje się szkło hartowane – bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowani, pęknięcia czy stłuczenie. Oczywiście drzwi wykonane w całości ze szkła nie będą tak wytrzymałe, jak drzwi drewniane, ale wykorzystanie szkła do produkcji drzwi nie wiąże się z dużym ryzykiem ich pęknięcia.
Warto wiedzieć! Nawet jeśli tafla szkła się potłucze (np. w wyniku silnego uderzenia), nie będzie stwarzała dużego zagrożenia – szkło rozsypie się bowiem w drobny mak i nie powinno spowodować skaleczeń.

Drzwi okleinowe

Drzwi okleinowe są jednymi z najbardziej popularnych rodzajów drzwi, obok drewnianych. Wizualnie mogą przypominać drzwi drewniane, a często są tańsze. Dostępnych jest mnóstwo kolorów i wzorów oklein (imitujących niemal wszystkie odmiany drewna), które z łatwością można dopasować do wnętrza. Jest jeden minus – w biegiem czasu laminat może zmieniać odcień, a drzwi okleinowe nie są tak trwałe jak drewniane. Uszkodzonego laminatu niestety nie można naprawić.

Drzwi fornirowane

Fornir to rodzaj okleiny drzwiowej, wykonanej z cienkich płatów naturalnego drewna, zabezpieczonego lakierem. Potocznie fornir nazywa się naturalną okleiną. Nadaje drzwiom wykonanym z płyt elegancki, szlachetny wygląd.
Drzwi fornirowe charakteryzują się naturalnym wyglądem, jednak ewentualne uszkodzenia trudno jest usunąć. Forniru nie można naprawić samodzielnie przy użyciu domowych sposobów i środków. Aby usunąć uszkodzenia, najlepiej wezwać na pomoc specjalistę.

Wskazówka! Zależy Ci na przepływie światła we wnętrzach? Chcesz doświetlić np. przedpokój bez okien? Możesz postawić na drzwi z przeszkleniami. Najważniejsze jest dla Ciebie wygłuszenie pomieszczeń? Lubisz maksymalną ciemność w sypialni? Postaw na pełne, drewniane drzwi, które pozwolą Ci odciąć się od dźwięków wydawanych przez pozostałych domowników.
Wybór drzwi wewnętrznych to istotna decyzja podczas remontowania czy wykańczania wnętrz. Odpowiednio dobrane skrzydła mogą podkreślić wystrój i charakter mieszkania czy domu. Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi i funkcjonalnymi drzwiami przez długie lata, postaw wysokiej jakości drzwi drewniane.

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.