Blog

Co warto wiedzieć o oknach skandynawskich i jakie są ich zalety?

  |   Okna i drzwi

Wybierając okna do mieszkania lub domu, trzeba wziąć pod uwagę zarówno ich parametry techniczne, jak i funkcjonalność. Z jednej strony powinny ograniczać straty ciepła, z drugiej zaś – być wygodne w użytkowaniu. I właśnie takie cechy mają okna skandynawskie, otwierane na zewnątrz. Taki system sprawia, że możesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń dostępną przy oknie, a także chronić wnętrze przed chłodem. Sprawdź, dlaczego warto zwrócić uwagę na system stolarki skandynawskiej.

Okna skandynawskie, czyli okna, które otwiera się na zewnątrz

Okna skandynawskie różnią się od tradycyjnej stolarki, popularnej w Polsce, przede wszystkim tym, że skrzydła są otwierane na zewnątrz, a nie do środka. Dzięki temu możesz w pełni wykorzystać miejsce dostępne na parapecie i w sąsiedztwie okna. Jednak względy funkcjonalne nie są jedyną zaletą, jaką niesie za sobą otwieranie skrzydeł na zewnątrz.

To, na co należy zwrócić uwagę, to także „współpraca” okien z wiatrem. Co to oznacza? Że podmuchy wiatru jeszcze bardziej dociskają ramy okna do ościeżnicy, a co za tym idzie, stolarka staje się jeszcze bardziej szczelna.

Przyjrzyjmy się wszystkim cechom charakterystycznym dla okien skandynawskich.

Okna skandynawskie a oszczędność energii

Montaż okien skandynawskich przyczynia się do zmniejszenia strat ciepła w domu. Gdy wieje silny wiatr, zimne powietrze nie dostaje się do pomieszczenia. Jest to więc rodzaj stolarki, na który coraz częściej decydują się właściciele domów energooszczędnych, a nawet pasywnych.

Może Cię zainteresować: Czy okna drewniane są energooszczędne?

Różne sposoby otwierania okien

Okna skandynawskie można otwierać się na kilka różnych sposobów. Do wyboru masz m.in.:

  • Okna rozwierne, które otwierają się na zewnątrz, wzdłuż pionowej krawędzi okna.
  • Okna obrotowe, otwierane wokół osi pionowej lub poziomej – możesz obrócić skrzydło o 180 lub 90 stopni w zależności od modelu.
  • Okna uchylne – uchylane na zewnątrz i od dołu (według poziomej krawędzi okna).

Więcej na temat sposobów otwierania okien skandynawskich przeczytasz tutaj .

Ważne! W oknach skandynawskich montuje się ograniczniki otwarcia. Unieruchamiają one skrzydła w określonej pozycji, dzięki czemu możesz zdecydować, czy okno ma być otwarte na oścież, czy może tylko odrobinę uchylone. Co więcej, w systemach skandynawskich zbudowana jest też blokada, która zabezpiecza okno przed przypadkowym otwarciem np. przez dzieci.

Design okien skandynawskich

Ramy okien skandynawskich standardowo wykonuje się z drewna. Dzięki temu stolarka wyróżnia się nie tylko świetnymi parametrami technicznymi, ale też pięknym wyglądem. Okna są dostępne w różnych odcieniach – mogą być zabezpieczone transparentnymi farbami wodorozcieńczalnymi, aby zachować oryginalne usłojenie charakterystyczne dla danego gatunku drewna, ale mogą być też pomalowane na inny kolor, np. na biało.

Wytrzymałość okien skandynawskich

Drewno, z którego wykonujemy ramy okien, jest zabezpieczane przed czynnikami zewnętrznymi, a później dodatkowo impregnowane. Wszystko to podnosi wytrzymałość stolarki. W dodatku w naszych oknach montujemy specjalne nakładki aluminiowe, które chronią drewniane elementy przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi i jeszcze bardziej zwiększają wytrzymałość okien.

Kto przede wszystkim powinien zwrócić uwagę na okna skandynawskie?

Drewniane okna skandynawskie są doskonałe do budynków narażonych na silne działanie wiatru. Sprawdzają się m.in. w górach, na wybrzeżu czy w domach usytuowanych na otwartych przestrzeniach. To także świetne rozwiązanie do mieszkań położonych na najwyższych piętrach w blokach.

Okna skandynawskie sprawdzą się w każdym wnętrzu – zarówno domowym, jak i biurowym. Ze względu na oszczędność miejsca, taka stolarka jest idealna m.in. do małych pomieszczeń, w których każdy metr kwadratowy wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Dzięki temu, że okna otwierają się na zewnątrz, nie tylko możesz wykorzystać miejsce na parapecie, ale też bezpośrednio pod nimi ustawisz komodę z książkami, lampę podłogową, kanapę czy biurko.

Jeśli zastanawiasz się, czy system skandynawski sprawdzi się w Twoim domu, mieszkaniu lub biurze, skontaktuj się z nami. Chętnie podpowiemy, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. 


Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Jak zasłonić okna o nietypowych kształtach?

Okna okrągłe, trójkątne, łukowe czy trapezowe, a także okna o niestandardowych wymiarach dodają wnętrzom wyjątkowego charakteru, ale jednocześnie mogą stanowić wyzwania pod względem aranżacyjnym. Jeśli masz w
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.