Blog

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

  |   Okna i drzwi

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to jest z ich wytrzymałością i funkcjonalnością; dowiedz się, czy w pokoju dziecięcym można montować drzwi z przeszkleniami lub, czy drzwi do łazienki mogą być takie same jak do pokoju. 

FAKT. Drzwi montuje się po zakończeniu prac mokrych

Jeśli remontujesz lub wykańczasz wnętrza, pamiętaj o tym, by montaż drzwi zaplanować na ostatni etap prac – już po położeniu tynków, wylaniu wylewki, położeniu płytek podłogowych i ściennych, a także podłóg drewnianych czy paneli. 

Ściany i podłogi muszą być dobrze wysuszone, a wnętrza wywietrzone. Jeśli drzwi zostaną zamontowane zbyt szybko, wilgoć może przeniknąć do wnętrza ościeżnicy lub skrzydła, a to z kolei może spowodować trwałe uszkodzenie stolarki. Ponadto układane podłóg po montażu drzwi mogłoby je uszkodzić. Trudno byłoby też zamontować ościeżnice i skrzydła na odpowiedniej wysokości bez ułożonej podłogi.

FAKT. „Drzwi prawe” mają klamkę po lewej stronie (i odwrotnie)

Wybierając drzwi wewnętrzne, musisz określić, na którą stronę mają się otwierać. To bardzo ważne, ponieważ ma to ogromny wpływ na funkcjonalność wnętrz. Decydujesz bowiem czy skrzydło będzie się otwierać na ścianę, czy np. na… środek pokoju. 

Jak prawidłowo wybrać kierunek otwierania się drzwi? Oto wskazówka:

 • Stań przodem do przejścia, w tym pomieszczeniu, na które ma otwierać się skrzydło (np. jeśli drzwi mają otwierać się na sypialnię, stań w sypialni). 
 • Zdecyduj czy po otwarciu drzwi, skrzydło będzie po prawej czy po lewej stronie. Jeśli po lewej – zamów drzwi lewe. Jeśli po prawej – zamów drzwi prawe. Nie sugeruj się klamką! Drzwi lewe to nie takie, które mają klamkę po lewej stronie.

Mówiąc inaczej: drzwi lewe to takie, które mają zawiasy po lewej stronie, a drzwi prawe – po prawej. 

FAKT. Drzwi drewniane można łatwo odnowić

Rysy i ubytki w powłoce lakierniczej możesz łatwo naprawić, jeśli wybierzesz drzwi drewniane, malowane. Powierzchnie drzwi można delikatnie zeszlifować i pokryć nową warstwą lakieru lub farby. 

MIT. Drzwi do łazienki mogą być takie same jak drzwi do pokoju

Wybierając drzwi do łazienki, musisz pamiętać, że nie mogą być to takie same drzwi, jak do sypialni czy każdego innego pokoju. Drzwi w łazience mają bowiem dodatkowe zadanie – muszą zapobiegać nadmiernej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu w łazience nie będzie osadzać się wilgoć sprzyjająca powstawaniu pleśni i mająca destrukcyjny wpływ na ściany, sufity i meble.

Drzwi do łazienki muszą być wyposażone w otwory wentylacyjne, które pomagają utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza. Najczęściej są to:

 • podcięcia w dolnej części skrzydeł, tuż nad podłogą,
 • tuleje wentylacyjne – okrągłe, odpowiednio zabezpieczone i wykończone estetycznymi nakładkami otwory na dole drzwi,
 • kratki wentylacyjne w dolnej części drzwi (choć to rzadsze rozwiązanie).

Zdarza się, że stosuje się dwa rozwiązania jednocześnie, np. tuleje lub kratkę wentylacyjną i podcięcie. 

MIT. W pokoju dziecięcym lepiej nie montować drzwi z przeszkleniami 

Drzwi z przeszkleniami mają wiele zalet, a jedną z nich jest przepuszczanie naturalnego światła między pomieszczeniami. Dzięki temu, po zamknięciu drzwi do poszczególnych pomieszczeń, nie odcinasz światła np. w przedpokoju czy korytarzu bez okna. Nic nie stoi na przeszkodzie, by drzwi z przeszkleniami montować także w pokoju dziecięcym. W drzwiach montuje się bowiem szyby hartowane, które są niemal niemożliwe do stłuczenia. W dodatku część przeszkleń wykonuje się z tzw. szyb bezpiecznych – w razie rozbicia takiej szyby rozpada się ona na wiele drobnych kawałeczków, co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo domowników i zmniejsza ryzyko skaleczenia się szkłem. 

MIT. Drewniane drzwi wewnętrzne są trudne w utrzymaniu 

Dobrej jakości drzwi z drewna są pokryte impregnatami, które zabezpieczają zarówno ramy, jak i skrzydła przed uszkodzeniami, a także zwiększają ich odporność np. na wilgoć. Nie ma więc obawy, że drzwi będą się odkształcać czy puchnąć. Takich drzwi nie trzeba często konserwować, ani nie trzeba wykonywać skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy regularnie myć je przy użyciu delikatnych preparatów i co jakiś czas dokonać przeglądu zawiasów. Co więcej – jak wspomnieliśmy wcześniej – wszelkie usterki w powłoce lakierniczej można naprawić. 

Warto wiedzieć! Drewniane drzwi wewnętrzne Nardos są zabezpieczone w procesie impregnacji, gruntowania i malowania twardymi, wodorozcieńczalnymi lakierami według palet firm: Remmers, Sikkens i Gori.

MIT. Drzwi drewniane są ciężkie i niefunkcjonalne 

Drzwi wewnętrzne z drewna są nie tylko piękne i wytrzymałe, ale też funkcjonalne. Działają lekko i sprawnie. Drzwi Nardos są wyposażone np. w zamki magnetyczne lub hakowe, wygodne klamki, a na życzenie nawet w systemy na kartę, kod, linie papilarne czy na pilot.

FAKT. Jest wiele modeli i kolorów wewnętrznych drzwi drewnianych

Możesz wybierać spośród różnych rozmiarów, modeli i kolorów drzwi wewnętrznych. W Nardos możesz zdecydować się np. na:

 • drzwi jedno i dwuskrzydłowe,
 • przeszklenia witrażowe, z piaskowanymi wzorami, z szybami fazowanymi czy ze szkłem typu lacobel,
 • klamki na indywidualne zamówienie, 
 • dwukolorowe, lakierowane drzwi,
 • elementy ozdobne (głowiczki, listwy, płaskorzeźby),
 • drzwi z widocznymi słojami albo pokryte kryjąca farbą.

Do wyboru masz też drzwi przylgowe i bezprzylgowe, a także zawiasy wewnętrzne lub kryte. Jeśli szukasz wytrzymałych, pięknych i funkcjonalnych drzwi drewnianych, zachęcamy Cię do kontaktu z nami. Po więcej przydatnych porad na temat drzwi i okien zapraszamy na nasz blog.

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Czy okna drewniane wymagają malowania?

Drewno to materiał o niekwestionowanych walorach estetycznych – prezentuje się szlachetnie, ociepla wnętrza i pasuje do każdego stylu architektonicznego. Drewniane okna nadają niepowtarzalnego charakteru i klasy
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Jak zasłonić okna o nietypowych kształtach?

Okna okrągłe, trójkątne, łukowe czy trapezowe, a także okna o niestandardowych wymiarach dodają wnętrzom wyjątkowego charakteru, ale jednocześnie mogą stanowić wyzwania pod względem aranżacyjnym. Jeśli masz w

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.