Blog

Jak zadbać o okna drewniane na wiosnę i zabezpieczyć je na kolejne lata?

  |   Okna i drzwi

Śnieg, wiatr, deszcz, zmienne temperatury i zanieczyszczenia, a do tego częste uchylanie i zamykanie okien – wszystko to ma wpływ na stan stolarki. Po zimie warto wykonać przegląd okien i dokonać ewentualnych napraw, by cieszyć się zarówno ich pięknym wyglądem, jak i doskonałym stanem technicznym. Sprawdź, jak zadbać o drewniane okna na wiosnę i zabezpieczyć je na kolejne lata.

Umyj dokładnie okna

Zanim zaczniesz przegląd okien i dokonasz ewentualnych napraw czy konserwacji, umyj dokładnie zarówno szyby, jak i ramy. Wyczyść też wszystkie mechanizmy. Usuń kurz, brud i inne zanieczyszczenia, które gromadzą się np. w zawiasach czy okuciach (czasem można tam znaleźć nawet stare liście). Dzięki temu będziesz widzieć, czy któryś element uległ zniszczeniu lub uszkodzeniu. Okna odzyskają swój piękny wygląd, a pozbycie się zanieczyszczeń uchroni je przed powstaniem usterek. 

Ważne! Jak dbać o drewniane ramy?

W pierwszej kolejności przetrzyj na sucho wierzchnią warstwę ram, usuwając z niej kurz i brud. Użyj do tego delikatnej ściereczki, np. z mikrofibry. Dopiero potem przejdź do mycia ram. Nie stosuj silnych preparatów czyszczących, ponieważ mogą zawierać amoniak i inne substancje szkodliwe dla drewna. Postaw na specjalne środki do drewna lub na połączenie ciepłej wody z odrobiną płynu do naczyń. Drewniane okna warto myć 2-3 w roku. Dzięki temu zachowają swój piękny wygląd na długie lata. Myjąc okna, pamiętaj, by najpierw umyć ramy, a potem szyby.

Sprawdź stan uszczelek i mechanizmów 

Niesprzyjające warunki pogodowe, zanieczyszczenia oraz częste otwieranie i zamykanie okien mogą sprzyjać awariom okuć i zawiasów, a także szybszemu zużywaniu się uszczelek. Wiosną warto dokładnie sprawdzić stan tych elementów, aby okna zachowały swoją funkcjonalność oraz atrakcyjny wygląd. 

Warto wiedzieć! Uszkodzone lub zużyte uszczelki mogą obniżać szczelność stolarki, a także prowadzić do przeciekania okien. Z kolei zużyte okucia powodują czasem trudności w otwieraniu i zamykaniu skrzydeł. 

Upewnij się, że wszystko działa prawidłowo. W tym celu wykonaj następujące czynności:

  • Dokładnie sprawdź wszystkie metalowe elementy okien. Jeśli okaże się, że zawiasy lub uszczelki są luźne, dokręć je. Jeśli są zużyte – wymień na nowe.
  • Wszystkie ruchome elementy stolarki nasmaruj techniczną wazeliną (najpierw musisz dokładnie je wyczyścić).
  • Sprawdź, czy uszczelki są elastyczne. Dociśnij uszczelkę palcem i zobacz, czy szybko wróci do pierwotnego kształtu. Jeśli tak, oznacza to, że jej stan jest dobry. Jeśli powierzchnia uszczelki jest porowata, popękana lub przygnieciona, wymień ją na nową. Uszczelki w dobrym stanie należy nasmarować wazeliną lub smarem.

Sprawdź i zabezpiecz powłoki lakiernicze 

Mimo iż w oknach dobrej jakości ramy są pokryte powłokami zabezpieczającymi drewno przed działaniem czynników atmosferycznych, to po zimie warto sprawdzić, czy na powierzchni nie powstały żadne uszkodzenia. Drobne otarcia i niewielkie ubytki możesz przeszlifować drobnym papierem ściernym, a następnie pozbyć się pyłu i pokryć powierzchnię preparatem lakierniczym. Przy większych ubytkach może Ci się przydać szpachla naprawcza do drewna. 

Wiosna to dobry czas na odświeżenie powierzchni drewnianych okien i nałożenie nowej warstwy farby lub lakieru. Zabezpieczenie drewna odpowiednimi produktami uchroni je przed przedwczesnym starzeniem się, uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem UV czy innymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. 

Sprawdź szczelność okien 

Do wykonania testu szczelności będziesz potrzebować… zwykłej kartki. Wystarczy, że otworzysz okno, włożysz kartkę między ościeżnicę a skrzydło i zamkniesz okno. Jeśli kartki nie da się wyjąć, będzie to oznaczać, że okno jest szczelne. Jeśli wyjęcie kartki nie będzie sprawiało trudności, być może konieczna będzie regulacja okuć. 

Zadbanie o drewniane okna na wiosnę nie tylko poprawi ich wygląd, ale także przedłuży ich żywotność i zapewni komfort użytkowania przez wiele lat. Regularna konserwacja i właściwa ochrona pomogą utrzymać stolarkę w doskonałym stanie. Po więcej porad na temat okien zapraszamy Cię na nasz blog. Znajdziesz tam też przydatne informacje o drzwiach czy ogrodach zimowych, a także oknach skandynawskich, holenderskich, aluminiowych czy PVC.

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Czy okna drewniane wymagają malowania?

Drewno to materiał o niekwestionowanych walorach estetycznych – prezentuje się szlachetnie, ociepla wnętrza i pasuje do każdego stylu architektonicznego. Drewniane okna nadają niepowtarzalnego charakteru i klasy
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Jak zasłonić okna o nietypowych kształtach?

Okna okrągłe, trójkątne, łukowe czy trapezowe, a także okna o niestandardowych wymiarach dodają wnętrzom wyjątkowego charakteru, ale jednocześnie mogą stanowić wyzwania pod względem aranżacyjnym. Jeśli masz w
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.