Blog

Czy okna drewniane są energooszczędne?

  |   Okna i drzwi

Energooszczędność okien to parametr, na który zwraca uwagę coraz więcej inwestorów. Inwestycja w okna, które zmniejszają straty ciepła, jest rozsądnym posunięciem, ponieważ dzięki temu można znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie i poprawić komfort termiczny w domu czy mieszkaniu. Bardzo dobre parametry w zakresie energooszczędności mają okna drewniane. Sprawdźmy więc, co warto o nich wiedzieć.

Po czym poznać, że okno jest energooszczędne?

Żeby okno mogło zyskać miano energooszczędnego, musi spełniać określone normy. Podstawowy parametr, który określa, z jakim oknem mamy do czynienia, to współczynnik przenikania ciepła Uw. To właśnie on pokazuje, ile ciepła ucieka przez skrzydła okienne w wyniku różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Okna energooszczędne mają parametr Uw na poziomie 1,1 W/(m2K) lub niższym. Współczynnik ten zmienia się w przypadku okien połaciowych (dachowych) – taka stolarka może mieć Uw do 1,3 W/(m2K).

Lepsze parametry niż okna energooszczędne mają tylko okna pasywne. W ich przypadku współczynnik przenikania ciepła nie może przekroczyć 0,8 W/(m2K).

Co wpływa na energooszczędność okien?

Zwykle taka stolarka jest wyposażona w następujące elementy:

Rodzaj ram okiennych – ramy okien energooszczędnych powinny być solidne, wytrzymałe i sztywne. Nie powinny się wypaczać, ponieważ to mogłoby tworzyć tzw. mostki termiczne, przez które ucieka ciepłe powietrze. Właśnie takie cechy mają ramy okien drewnianych – są trwałe i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a do tego w mniejszym stopniu uginają się pod naporem wiatru niż np. okna PVC.

Warto wiedzieć! Parametr Uw to współczynnik przenikania ciepła CAŁYCH okien. Natomiast współczynnik, który określa poziom przenikania ciepła samych profili okiennych, to Uf. Im jest on niższy, tym lepiej. W budownictwie energooszczędnym montuje się okna z profilami okiennymi o podwyższonej grubości. Współczynnik Uf powinien być w tym przypadku mniejszy niż 1,0 W/(m²K).

Pakiety szybowe – to przez szyby ucieka najwięcej ciepła, dlatego okna energooszczędne powinny być wyposażone w pakiety minimum trzyszybowe. Okna nieenergooszczędne mają zwykle wbudowane pakiety dwuszybowe. Im szyb jest więcej, tym bardziej rośnie bariera, jaką musi pokonać ciepło, by wydostać się z wnętrza. Każda dodatkowa szyba to dodatkowa ochrona. Przestrzeń między szybami musi być wypełniona gazem, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed utratą ciepłego powietrza.

Warto wiedzieć! Analogicznym współczynnikiem dla Uw i Uf w przypadku szyb jest Ug. Im okna są większe, tym ważniejszy powinien stawać się ten parametr. Duże przeszklenia mogą bowiem generować spore straty ciepła. Im Ug jest mniejsze, tym lepiej. W oknach drewnianych Nardos Ug może wynieść nawet 0,5 W(m²K), czyli bardzo mało.

Ramka dystansowa – tzw. ramka ciepła. Stabilizuje przestrzenie międzyszybowe, wpływa na obniżenie współczynnika Uw i ogranicza zjawisko kondensacji wilgoci na wewnętrznej stronie szyb. W systemach energooszczędnych powinna być zbudowana z tworzywa sztucznego czy stali szlachetnej (nie z aluminium).

Jakie drewno jest najlepsze?

Na energooszczędność okien drewnianych wpływa także rodzaj drewna użytego do produkcji ram. Za najlepsze w kategorii energooszczędności uznaje się m.in. drewno meranti, choć i nasza rodzima sosna depcze po piętach swojemu egzotycznemu koledze. Oba gatunki charakteryzują się taką budową anatomiczną, która sprzyja zatrzymywaniu ciepła we wnętrzach.

Czy okna drewniane mogą nie być energooszczędne?

Tak, niezależnie od tego, czy wybierzesz okna drewniane, okna PVC czy aluminiowe, możesz zdecydować się na stolarkę energooszczędną lub tradycyjną. Jeśli szukasz oszczędności przy zakupie okien, możesz zdecydować się na okna drewniane z Uw wyższym niż 1,1 i z pakietem dwuszybowym. Taka stolarka nadal może mieć bardzo dobre parametry techniczne. Polecana jest m.in. do mniejszych okien, dobrze ocieplonych bloków czy domów i mieszkań, które nie są mocno wyeksponowane np. na działanie wiatru.

Aby okna zachowały swoje parametry i dobrze izolowały ciepło, muszą być też zamontowane w odpowiedni sposób i dobrze uszczelnione. Pozostawienie mostków termicznych w czasie montażu znacznie obniży parametry techniczne stolarki. Dlatego jeśli szukasz dobrych okien – niezależnie od tego, czy drewnianych, aluminiowych czy też PCV – zachęcamy do skorzystania z usług Nardos. Zapewnimy Ci fachowe doradztwo, profesjonalny montaż i okna na najwyższym poziomie, w przystępnych cenach.   

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.