Blog

Czy wybór okien ma wpływ na aranżację wnętrza?

  |   Okna i drzwi

Przemyślana i spójna aranżacja wnętrz, dopasowana do naszych gustów powoduje, że czujemy się komfortowo we własnym domu czy mieszkaniu, a przebywanie w nim sprawia nam przyjemność. Warto więc patrzeć na wnętrza z szerszej perspektywy, biorąc pod uwagę nie tylko kolor ścian czy mebli. Bardzo duży wpływ na wygląd pomieszczeń mają okna, które z jednej strony wpuszczają do środka światło słoneczne i doświetlają wnętrza, z drugiej natomiast podkreślają styl pomieszczeń i przykuwają uwagę. Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretny model okien do domu czy mieszkania, weź pod uwagę kilka czynników. Sprawdźmy, jak duży wpływ na aranżację wnętrz ma stolarka okienna.

Zanim wybierzesz okna

Aby mieszkać w harmonijnie urządzonych wnętrzach, warto zawczasu określić cechy charakterystyczne aranżacji. Wiedząc, jaki styl ma w nich dominować i jaki efekt chcesz uzyskać, łatwiej będzie Ci podejmować decyzje. Wybór konkretnych rozwiązań czy produktów w sklepie budowlanym lub meblowym, a także wybór nowych okien będzie znacznie prostszy.

Wskazówka! Jeśli chcesz podjąć właściwą decyzję co do stolarki okiennej, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. W Nardos pomożemy Ci wybrać okna dopasowane do Twoich wnętrz (i budżetu).

Podejmując decyzje dotyczące aranżacji wnętrz, warto kierować się także stylem budynku i jego charakterystycznymi elementami. Wyraźnie zaznaczoną stylistykę mają m.in. mieszkania w starych kamienicach czy w pofabrycznych budynkach. Elementy takie jak duże, industrialne przeszklenia, wiekowe witraże czy inne zdobienia mogą być dobrymi punktami wyjścia do dalszych poszukiwań. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem może być wybór dodatków i okien podkreślających pierwotnych charakter przestrzeni.

Kolor okien a aranżacja wnętrz

Biorąc pod uwagę wyłącznie względy estetyczne, kolor ram okiennych powinien być jednym z kluczowych czynników, na jakie należy zwrócić uwagę, wybierając nowe okna. Na przykład:

  • Okna w kolorze antracytowym pasują do wnętrz nowoczesnych, industrialnych czy minimalistycznych.
  • Okna białe sprawdzą się w wielu wnętrzach, szczególnie tych w stylu klasycznym, skandynawskim, rustykalnym czy angielskim.
  • Okna brązowe, szczególnie drewniane, tworzą przytulny klimat, są eleganckie i jednocześnie ciepłe. Pasują do wnętrz zarówno nowoczesnych czy industrialnych, jak i klasycznych, skandynawskich czy rustykalnych. Ramy w kolorze jasnego drewna dodadzą wnętrzom lekkości, a te w ciemnych, nasyconych barwach podkreślą jego elegancję. W dodatku ciemne odcienie świetnie kontrastują z jasnymi kolorami elewacji czy z jasną kolorystyką we wnętrzach.

Nowoczesne technologie dają olbrzymie możliwości personalizacji okien. Możesz wybierać spośród różnych kolorów, a nawet wzorów.

Warto wiedzieć! Ramy okien mogą mieć inny kolor od strony zewnętrznej i inny od wewnętrznej. Jeśli więc do aranżacji wnętrz pasują okna np. w kolorze brązowym, a do elewacji budynku w kolorze białym (albo jeśli administrator Twojego bloku wymaga takiego koloru), możesz mieć oba rozwiązania w jednym.

Stylistyka profili i zdobienia

Na wygląd okien, a co za tym idzie także na aranżację wnętrz, ma wpływ nie tylko ich kolorystyka, ale też stylistyka profili. Na przykład:

  • W nowoczesnych domach i mieszkaniach świetnie wyglądają okna, których ramy mają proste i wyraźnie zarysowane krawędzie, a także gładką, minimalistyczną powierzchnię, bez zdobień. Bardzo dobrze sprawdzają się tu np. okna drewniane czy aluminiowe.
  • Styl tradycyjny czy rustykalny podkreślą ramy o lekko zaokrąglonych, łagodnych profilach. Możesz wybrać taki model, jeśli zależy Ci na miękkości i przytulności.  
  • Z kolei szprosy w oknach sprawdzą się doskonale wszędzie tam, gdzie budynek i wnętrza nawiązują wzornictwem do dawnej stylistyki – dworków, podmiejskich rezydencji czy starych, drewnianych domów parterowych.

Rozmiar okien a wystój wnętrz

Im więcej jest przeszkleń w pomieszczeniu, tym jest ono jaśniejsze i wizualnie bardziej przestrzenne. W nowoczesnym budownictwie okna nierzadko sięgają od podłogi po sam sufit. Takie rozwiązanie optycznie otwiera i powiększa wnętrza, a także sprawia, że są bardziej przestronne. Duże okna są pięknym elementem dekoracyjnym zarówno pomieszczeń, jak i bryły budynku z zewnątrz.

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Jak zasłonić okna o nietypowych kształtach?

Okna okrągłe, trójkątne, łukowe czy trapezowe, a także okna o niestandardowych wymiarach dodają wnętrzom wyjątkowego charakteru, ale jednocześnie mogą stanowić wyzwania pod względem aranżacyjnym. Jeśli masz w
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.