Blog

Czy wymieniać okna zimą?

  |   Okna i drzwi

Wymiana okien zimą, choć dla części osób może nie wydawać się zbyt rozsądnym pomysłem, jest jak najbardziej możliwa – tym bardziej że w ostatnich latach zimy nie są siarczyste, a termometry wskazują najczęściej kilka kresek powyżej zera. Wcale nie musi wiązać się to z ryzykiem uszkodzenia stolarki bądź z obniżenia jej jakości. Zwłaszcza gdy za montaż odpowiedzialna jest wykwalifikowana, doświadczona ekipa. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Sprawdź, kiedy najlepiej wymienić okna i jak przygotować się do montażu.

Czy wymiana okien zimą jest możliwa? Co może stać na przeszkodzie montażu okien w sezonie zimowym?

Teoretycznie okna można wymieniać nawet w czasie mrozu – gdy temperatura spada do 10°C poniżej zera. W praktyce jednak nie jest to dobrym rozwiązaniem – nie ze względu na same okna, ale na piankę montażową, która przy ujemnej temperaturze nie wypienia się tak, jak powinna i może tracić właściwości. Poza tym również zaprawa do wykańczania ościeżnic potrzebuje dodatniej temperatury, aby montaż przebiegł sprawnie, a nowe okna zachowały najwyższe właściwości. 

Wyzwaniem dla osób, które wymieniają okna w domach czy mieszkaniach, w których mieszkają, może wydawać się też wychłodzenie wnętrz. Warto wiedzieć jednak, że montaż nie trwa długo. Wymiana jednego okna zabiera zwykle około 1-1,5 godziny. W zależności od tego ile okien jest w Twoim domu, a także ilu pracowników jednocześnie wymienia stolarkę, tyle będą trwały prace. Otwór okienny jest nieuszczelniony tylko przez około 30-50 minut. Warto jednak wziąć te czynniki pod uwagę i np. zabezpieczyć przed chłodem kwiaty wrażliwe na niższe temperatury.

Jaka pora roku jest najlepsza na wymianę okien?

Optymalnym czasem na wymianę okien jest okres wiosenno-letni lub wczesna jesień. Wówczas istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo, że montaż będą utrudniać silne wiatry, deszcze oraz niskie temperatury. Jednak z uwagi na łagodne zimy, również ten czas nie jest przeszkodą. Nie ma sensu odkładać wymiany stolarki okiennej na wiosnę, jeśli już jesienią czy wczesną zimą zorientujesz się, że Twoje okna są nieszczelne, albo gdy uległy uszkodzeniu. To, o czym warto pamiętać, to unikanie skrajności – lepiej wymieniać okien ani w mrozy, ani w największe upały. 

Jak przygotować się do wymiany okien?

Zanim zdecydujesz się na zakup okien i umówienie się z ekipą montażową, weź pod uwagę, że czas oczekiwania na usługę trwa zwykle około kilku tygodni i jest uzależniony m.in. od rodzaju okien oraz ich ilości. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że okna w Twoim domu czy mieszkaniu będą wymienione jeszcze przed zimą lub przed sezonem letnim, skontaktuj się z dostawcą z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Przed zamówieniem i montażem okien należy też dokonać pomiarów otworów okiennych. Możesz zrobić to samodzielnie, ale musisz zachować maksymalną dokładność. Najlepiej, aby zrobił to specjalista z firmy, w której zamawiasz okna i to jeszcze przed dokładnym dopasowaniem zamówienia. Ekspert sprawdzi, czy nowa stolarka będzie możliwa do zamontowania, dokona pomiaru szerokości i wysokości otworów, sprawdzi przekątne, zweryfikuje wymiary zamówionych okien pod kątem montażu i dopasuje parametry tak, by okna można było uszczelnić w sposób optymalny. 

Tuż przed samym montażem wystaw z pomieszczeń rośliny wrażliwe na chłód, a także zabezpiecz wnętrza przed pyłem. Zasłoń grzejniki i przykryj folią podłogi (także na balkonie) oraz meble. Zdejmij zasłony i firany.

Jeśli chcesz wymienić okna w swoim domu lub mieszkaniu, możesz skontaktować się z nami – dokonamy bezpłatnej wyceny i doradzimy, jakie rozwiązania będą najlepiej pasowały do Twoich potrzeb i gustu.

 

Zobacz nasze realizacje z wymiany okien

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.