Blog

Drzwi – lewe czy prawe? Jak rozróżnić i jak wybrać odpowiednie drzwi

  |   Okna i drzwi

Drzwi to element wyposażenia, na który często nie zwraca się szczególnej uwagi. Ot, mają się otwierać, zamykać i pasować do przestrzeni. Sposób montażu drzwi na ramie nie jest czymś, co wzbudza powszechne zainteresowanie – nawet wśród osób, które właśnie urządzają swoje wymarzone mieszkanie lub dom. To duży błąd! Wybór niewłaściwego modelu drzwi może powodować dyskomfort i frustrację, utrudniać dostęp do poszczególnych pomieszczeń i poruszanie się po całym mieszkaniu. Jak rozróżnić drzwi lewe od prawych? I jakie wybrać, aby cieszyć się nie tylko pięknym, ale również funkcjonalnym wnętrzem? Podpowiadamy!

Drzwi prawe a lewe – jak rozpoznać?

Zanim wybierzesz drzwi wejściowe do swojego domu lub drzwi wewnętrzne, które wydzielą pomieszczenia, musisz sprawdzić, w którą stronę powinny się otwierać. Nie musisz się obawiać – jest to wyjątkowo proste zadanie, jeżeli pamiętasz o kilku zasadach. Oto jak to zrobić:

stań przed drzwiami w taki sposób, aby skrzydło otwierało się w Twoją stronę. Spójrz na zawiasy oraz na klamkę. Jeżeli zawiasy znajdują się po lewej stronie a klamka po prawej – masz do czynienia z drzwiami lewymi. Drzwi prawe rozpoznasz po tym, że zawiasy znajdują się po prawej stronie, a klamka po lewej.

Jeżeli planujesz zakup drzwi do nowego domu lub mieszkania (niewyposażonego jeszcze w drzwi), po prostu stań w miejscu, w którym drzwi będą otwierały się w Twoim kierunku i wyobraź sobie dalszą część – z której strony powinny znajdować się zawiasy i klamka? Jeżeli będziesz chciał umieścić ją po lewej stronie – wybierasz drzwi prawe. Analogicznie, jeżeli klamka znajdzie się po prawej stronie, Twoim wyborem będą drzwi lewe.

Lewe czy prawe drzwi – jak wybrać?

Wybierając drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne, warto świadomie zdecydować o tym, czy mają być to drzwi prawostronne czy lewostronne. Dlaczego jest to takie ważne? Jakie znaczenie ma strona, na której skrzydło zostanie zamontowane w ościeżnicy?

Przede wszystkim, wybór pomiędzy drzwiami lewymi a prawymi, wpływa na aranżację pomieszczeń oraz możliwości ich użytkowania przez domowników. Zwróć uwagę na to, jaki rodzaj drzwi zapewni Tobie oraz Twojej rodzinie maksymalną swobodę i bezpieczeństwo, a przy okazji będzie najbardziej funkcjonalny.

Jeżeli znajdujesz się na etapie projektowania swojego nowego domu lub mieszkania, możesz zdecydować, jak zagospodarujesz przestrzeń i jak dopasujesz do niej drzwi. W przypadku, gdy przeprowadzasz remont urządzonego lokalu, najczęściej konieczne będzie dostosowanie się (przynajmniej w pewnym stopniu) do zastanych rozwiązań. Bez względu na to, w której ze wskazanych sytuacji się znajdujesz, zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • Ciągi komunikacyjne w mieszkaniu – drzwi nie powinny stwarzać ryzyka wypadku i otwierać się w kierunku, w którym często ktoś przebywa lub przechodzi. Co do zasady przyjmuje się, że pomieszczenia, do których wchodzi się z korytarza, powinny otwierać się do wewnątrz. W małych pomieszczeniach (np. łazienkach, garderobach) często montuje się drzwi otwierane na zewnątrz, które pozwalają zaoszczędzić nieco miejsca.
  • Kierunek poruszania się domowników – klamka powinna znajdować się z tej strony skrzydła, od której najczęściej podchodzisz do drzwi.
  • Meble i wyposażenie – drzwi nie mogą utrudniać (a tym bardziej uniemożliwiać!) korzystania z mebli lub sprzętów, jakie znajdują się w domu. Nie powinny również rysować, uderzać czy zahaczać o jakiekolwiek elementy wyposażenia.
  • Ściany – jeżeli tylko masz taką możliwość, wybierz drzwi, które będą otwierały się w kierunku ściany. Zmniejszy to ryzyko kolizji z domownikami lub meblami.
  • Włącznik światła – jeżeli nie chcesz dokonywać zmian w instalacji elektrycznej, postaw na drzwi z klamkami po tej samej stronie, po której znajdują się włączniki światła w pomieszczeniach. Takie rozwiązanie pozwala wygodnie zapalić lampy w momencie wejścia do pomieszczenia i wyłączenia światła podczas wyjścia.

Kiedy uwzględnisz wszystkie z wymienionych kwestii – a także swoje indywidualne upodobania i preferencje – bez problemy wybierzesz najlepszy rodzaj drzwi do swojego mieszkania lub domu. Pamiętaj, że drzwi lewe i prawe wymagają innych rodzajów zawiasów oraz akcesoriów. Zanim je zakupisz, upewnij się, czy postawiłeś na właściwy wariant (na większości opakowań znajdziesz informację o tym, czy produkt nadaje się do drzwi lewych czy prawych).

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.