Blog

Drzwi przesuwne – jak wybrać odpowiedni model?

  |   Okna i drzwi

Drzwi przesuwne to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych skrzydeł. Sprawdzają się w niemal wszystkich pomieszczeniach – nie tylko za sprawą wysokiej funkcjonalności, ale także estetyki – i oferują wyjątkowe możliwości aranżacyjne we wnętrzach. Sprawdź, jak wybrać idealne drzwi przesuwne do swojego domu.

Drzwi przesuwne – kiedy będą najlepszym wyborem?

Co decyduje o popularności drzwi przesuwnych? Są to przede wszystkim:

  • Funkcjonalność i ergonomia – drzwi przesuwne, otwierając się wzdłuż ściany, pozwalają zaoszczędzić imponującą ilość miejsca. Często decydują się na nie właściciele niewielkich mieszkań, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Miejsce, które zostałoby zajęte przed skrzydło drzwiowe, może zostać wykorzystane, np. na dodatkowe przechowywanie.
  • Dzielenie pomieszczeń – drzwi przesuwne są niezastąpione w aranżacji pomieszczeń, które mają zostać podzielone na pół (np. sypialnia i łazienka, pokoje dziecięce). Drzwi, wtapiając się w ścianę, oddzielają od siebie poszczególne części mieszkania. Po otwarciu mogą je łączyć, tworząc jedno, przestronne pomieszczenie.
  • Estetyka – drzwi przesuwne coraz częściej doceniane są ze względu na swój niebanalny wygląd. Szczególną popularnością cieszą się drzwi drewniane na ciężkich, metalowych prowadnicach, które doskonale wpisują się w styl industrialny, loftowy, a nawet skandynawski. 
  • Łatwy montaż – drzwi przesuwne naścienne można zamontować w kilka chwil – niezależnie od rodzaju ściany (bez problemu montuje się je nawet na płytach kartonowo-gipsowych) i Twojego doświadczenia w pracach wykończeniowych. Wystarczy, że prowadnica zostanie przymocowana do ściany lub sufitu. Nie ma potrzeby, aby przeprowadzać poważny remont czy wykonywać skomplikowane prace montażowe.

Do minusów drzwi przesuwnych można zaliczyć wysoką cenę (zwykle nieco wyższą niż w przypadku klasycznych drzwi z zawiasami) oraz skromniejszy wybór dostępnych modeli – chociaż z roku na rok oferta jest coraz bogatsza.

Drzwi przesuwne – rodzaje

Drzwi przesuwne występują w dwóch podstawowych rodzajach, wyróżnianych na podstawie sposobu montażu. Są to:

  • Drzwi przesuwne naścienne – jak wspominaliśmy wcześniej, ten rodzaj drzwi montuje się na specjalnej prowadnicy, która mocowana jest do ściany lub sufitu. W momencie, kiedy drzwi są otwarte, znajdują się na ścianie – obok otworu drzwiowego. Prowadnice są widoczne, co dla części klientów może być istotną zaletą (zdobione lub surowe, industrialne prowadnice świetnie sprawdzają się w stylu loftowym). Dla pozostałych, ceniących prostotę we wnętrzach, cecha ta może być poważną wadą.
  • Drzwi przesuwne chowane w ścianie – to opcja idealna dla osób, które chcą zachować minimalistyczny charakter w swoim mieszkaniu. Prowadnice oraz drzwi ukrywane są w specjalnych „kasetach”, w związku z czym, po otwarciu drzwi są one niemal niewidoczne. Wadą tego rozwiązania jest zdecydowanie bardziej skomplikowany montaż, związany z naruszeniem konstrukcji ścian. Aby uniknąć uciążliwych i kosztownych prac zaleca się, aby drzwi tego typu montować na etapie budowy lub podczas generalnego remontu. 

Zarówno drzwi przesuwne naścienne, jak i chowane w ścianie, wykonywane są z różnych materiałów. Największym powodzeniem cieszą się oczywiście drzwi drewniane, jednak wielu klientów decyduje się również na modele wykonane ze szkła lub drzwi lustrzane, które świetnie sprawdzają się np. w garderobach.

Systemy drzwi przesuwnych balkonowych

Drzwi wewnętrzne do nie wszystko! W naszej ofercie znajdziesz również przesuwne drzwi balkonowe SIEGENIA HS PORTAL, które zachwycają estetyką i funkcjonalnością. Co je wyróżnia?

  • Nieskończone możliwości aranżacyjne – przesuwne drzwi balkonowe pozwalają na stworzenie dużych przeszkleń – o szerokości nawet 19 metrów – które charakteryzują nowoczesną architekturę i są jednym z jej najważniejszych trendów. Co więcej, system SIEGENIA HS PORTAL może zostać wykonany w wersji narożnej.
  • Wygoda – przesuwanie drzwi balkonowych jest wyjątkowo łatwe i nie wymaga siły. Ponadto, dzięki niskiemu progowi (zaledwie 5 milimetrów!), przemieszczanie się pomiędzy domem a tarasem czy ogrodem nie sprawia żadnych problemów – nawet osobom, których zdolności motoryczne są ograniczone.
  • Bezpieczeństwo – aby zablokować skrzydło drzwi przesuwnych, wystarczy je opuścić. 
  • Nowoczesność – drzwiami systemu SIEGENIA HS PORTAL możesz sterować zdalnie, przy użyciu pilota.

Więcej informacji na temat przesuwnych drzwi balkonowych znajdziesz w zakładce Systemy przesuwne SIEGENIA HS PORTAL.

Drzwi przesuwne to ciekawa i wyjątkowo estetyczna alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań. Warto skorzystać z nich nie tylko wtedy, gdy jest to konieczne – z powodu ograniczonej przestrzeni – ale także wtedy, gdy chcesz wprowadzić do swojego wnętrza ciekawy, niebanalny element wystroju. Wyjątkowym rodzajem drzwi przesuwnych są systemy przeszkleń balkonowych, zapewniające nowoczesny efekt i decydujące o niepowtarzalnym charakterze budynku. Niezależnie od tego, jaki rodzaj drzwi lub okien Cię interesuje – skontaktuj się z nami i opowiedz o swoich potrzebach. Nasi specjaliści dołożą wszelkich starań, aby je spełnić!

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.