Blog

Jak odpowiednio dbać o drewniane okna, by przetrwały długie lata?

  |   okna drewniane

Drewniane okna są piękne, trwałe, funkcjonalne i przez długie lata mogą zachować pierwotny wygląd oraz parametry techniczne. Pod jednym warunkiem – okna drewniane muszą być odpowiednio konserwowane i pielęgnowane, a także systematycznie poddawane renowacji. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o drewniane okna.

Myj okna minimum dwa-trzy razy w roku

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest mycie okien – zarówno szyb, jak i ram okiennych. Usuwając kurz i brud, nie tylko zadbasz o walory estetyczne stolarki, ale także zapobiegniesz uszkodzeniom powłoki lakierniczej i osłabieniu struktury drewna, a co za tym idzie – przedłużysz żywotność okien. Poza tym czyste szyby to także więcej światła we wnętrzach.

Jak myć okna drewniane? Zacznij od wytarcia wszystkich elementów z kurzu. Do mycia używaj wody z dodatkiem łagodnych detergentów, np. mydła lub płynu do naczyń. Pod żadnym pozorem nie stosuj preparatów zawierających amoniak, ponieważ mogłoby to zniszczyć lakier. Ramy okien możesz myć przy pomocy miękkiej ścierki lub gąbki.

Stosuj preparaty zabezpieczające

Ramy okien możesz pielęgnować preparatami do drewna, które ochronią je przed uszkodzeniami. Do wyboru masz balsamy, pasty, mleczka czy specjalne emulsje do pielęgnacji drewna. Stosuj je po każdym myciu ram.

Warto wiedzieć! Preparatów zabezpieczających zwykle nie nakłada się na ramy wtedy, gdy jest za ciepło i zbyt słonecznie, a także gdy temperatura nie przekracza 10 stopni Celsjusza.

Kontroluj stan powłoki lakierniczej i naprawiaj usterki

Drewno to trwały i piękny, ale też specyficzny surowiec. Niezabezpieczone może tracić nie tylko wygląd, ale też obniżać swoje parametry techniczne. Powierzchnia drewna powinna być zabezpieczona wytrzymałym lakierem, który będzie chronić ramy przez kilka lat. Niestety okna przez cały rok są narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Na powierzchni ram mogą pojawiać się rysy, zadrapania i otarcia, a nienaprawiane ubytki prowadzą często do powstawania dalszych uszkodzeń. Właśnie dlatego regularnie sprawdzaj stan lakieru – najlepiej przed okresem letnim i zimowym. Jeśli na powierzchni zauważysz uszkodzenia, niezwłocznie je napraw.

Usuwanie drobnych uszkodzeń powłoki lakierniczej nie jest trudne. Oto co musisz zrobić, gdy zauważysz zadrapania lub otarcia:

  • uszkodzoną powierzchnię wygładź delikatnie drobnym papierem ściernym – uważaj, by nie uszkodzić drewna,
  • miękką ściereczką usuń pył po szlifowaniu,
  • nałóż warstwę powłoki malarskiej, np. lakieru.

Nie ma potrzeby malowania całej ramy – wystarczy zabezpieczyć uszkodzony fragment.

Warto wiedzieć! Do malowania uszkodzonych fragmentów powłoki lakierniczej najlepiej użyć środka fabrycznego, który został dobrany do gatunku i rodzaju drewna.

Kontroluj stan uszczelek, okuć i elementów ruchomych

Aby okna drewniane wyglądały nienagannie i działały bez zarzutu, kontroluj nie tylko stan powłoki lakierniczej, ale też wszystkich ruchomych elementów, okuć i uszczelek. Przegląd i konserwację warto wykonać przynajmniej raz w roku – po sezonie jesienno-zimowym. Dzięki temu będziesz mieć okazję z jednej strony usunąć wszelkie usterki, z drugiej przygotujesz okna na wiosnę i lato, czyli na miesiące, w których stolarka jest najbardziej eksploatowana.

Co zrobić, by zadbać o okucia czy uszczelki? Najpierw dokładnie je wyczyść i pozbądź się brudu oraz kurzu, a potem nasmaruj je wazeliną lub specjalnym środkiem do konserwacji okuć. Jeśli natomiast na uszczelkach pojawiły się pęknięcia lub jeśli straciły one elastyczność, wymień je na nowe.

Warto wiedzieć! W niektórych oknach uszczelki możesz wymienić samodzielnie, w innych natomiast (tych bardziej złożonych) konieczna może być pomoc specjalistów.

Ponadto co 5-8 lat należy przeprowadzać kompletną renowację okien, która polega na usuwaniu warstw środków pielęgnacyjnych i zabezpieczających, a także na odnowieniu powłoki malarskiej. Renowacja wymaga pewnej wprawy, więc jeśli nie masz doświadczenia i nie chcesz ryzykować uszkodzeniem stolarki, poproś o pomoc fachowców.

Sprawdź na co zwrócić uwagę wybierając okna drewniane

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.