Blog
Na czym polega termomodernizacja domu i co ma wspólnego zwymianą okien?

Termomodernizacja to określenie, które coraz częściej pojawia się przy okazji rozmów o remontach i ekologicznych inwestycjach. W związku z tym, że jest stosunkowo nowe zjawisko, wciąż wiąże się z wieloma niejasnościami i wątpliwościami. Postaramy się je rozwiać! Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest termomodernizacja domu, z jakimi korzyściami ekonomicznymi się wiąże i dlaczego warto rozpocząć ją od… wymiany okien. Sprawdzamy również, w jaki sposób można ubiegać się o dofinansowanie wymiany okien w ramach programu Czyste Powietrze. Zapraszamy!
Termomodernizacja – nie tylko elewacja
Termomodernizacja najczęściej kojarzy się z pracami elewacyjnymi – ocieplaniem zewnętrznych ścian budynku przy pomocy styropianu lub wełny mineralnej. Nie jest to błędne założenie, jednak znacznie upraszcza ono istotę termomodernizacji, która w rzeczywistości obejmuje zdecydowanie więcej działań, przede wszystkim wymianę stolarki okiennej. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Szacuje się, że nieszczelne okna mogą odpowiadać za utratę ciepła na poziomie nawet 30%. Co to oznacza w praktyce? Straty finansowe i nadmierne obciążanie środowiska naturalnego. W sytuacji, gdy niemal 1/3 wytworzonego ciepła wydostaje się z domu poprzez nieszczelną stolarkę, ogrzewanie musi pracować ze zwiększoną mocą. Bezpośrednio przekłada się to na wzrost rachunków, większe zużycie paliwa wykorzystywanego do ogrzewania budynku i emisję kolejnych szkodliwych substancji do atmosfery.
Patrząc na problem z tej perspektywy, wyraźnie widać, że termomodernizacja to jedna z najlepszych inwestycji, na jakie można się zdecydować – z korzyścią nie tylko dla portfela, ale również dla planety.
Termomodernizacja domu – co to jest?
Czym zatem jest termomodernizacja? To szereg różnego rodzaju działań, których wspólnym celem jest ograniczenie utraty ciepła z wnętrza domu.
Prace termomodernizacyjne pozwalają na optymalizację budżetu, zmniejszając wydatki na ogrzewanie i ograniczają środowiskowe koszty związane z utrzymaniem optymalnej temperatury w budynku.
Do prac termomodernizacyjnych zalicza się m.in.:
- ocieplenie zewnętrznych ścian budynku,
- unowocześnienie rozwiązań składających się na instalacje wewnętrzne, np. wymiana pieca,
- wymiana drzwi zewnętrznych,
- wymiana stolarki okiennej.
W dalszej części artykułu skupimy się na ostatnim z wymieniowych elementów.
Termomodernizacja a wymiana okien
Wiesz już, że nawet 30% ciepła może uciekać z domu przez nieszczelne okna. Jeżeli stolarka okienna w Twoim domu ma kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat i nie zapewnia optymalnej ochrony przed chłodnym powietrzem na zewnątrz, warto rozważyć wymianę.
Jak wybrać okna, które zapobiegną utracie ciepła? Zwracając uwagę na kluczowe parametry – przede wszystkim na współczynnik przenikania ciepła, oznaczany przez producentów jako Uw. Wskazuje on, jaka ilość ciepła zostanie utracona w ciągu 1 godziny z 1 metra kwadratowego mieszkania, przy założeniu, że różnica temperatur pomiędzy wnętrzem domu a środowiskiem zewnętrznym wynosi 1 stopień Celsjusza.
Innymi słowy: im niższy jest współczynnik przenikania ciepła okien, tym większe są Twoje korzyści.
Zgodnie z przyjętymi regulacjami prawnymi, nowe okna elewacyjne muszą odznaczać się Uw nie wyższym, niż 0,9 W/m2K.
W ofercie Nardos znajdziesz okna, które nie tylko wpisują się w te wymogi, ale nawet je wyprzedzają, zapewniając współczynnik izolacji termicznej na poziomie 0,7 W/m2K (np. okno Kömmerling 88 MD).
Dofinansowanie wymiany okien
Czynnikiem, który powstrzymuje wiele osób przed termomodernizacją domu, są oczywiście wysokie koszty tego typu przedsięwzięcia. Pomimo tego, że inwestycja w nowe okna czy pozostałe prace termomodernizacyjne najczęściej zwraca się w krótkim czasie, może przewyższać możliwości finansowe domowników.
Na szczęście istnieje wsparcie, z którego można skorzystać w takiej sytuacji. To program „Czyste Powietrze”, który oferuje dotacje na różnego rodzaju prace termomodernizacyjne – w tym na wymianę stolarki okiennej.
Co ważne, wniosek o dofinansowanie można składać na prace planowane, toczące się lub zakończone. Ze szczegółami na temat programu zapoznasz się na stronie czystepowietrze.gov.pl.