Blog

Nie pozwól ciepłu na ucieczkę – jak zatrzymać ciepło w domu?

  |   okna drewniane

Niska temperatura, silne wiatry, deszcz i śnieg – wszystko to sprawia, że w domach i mieszkaniach robi się chłodniej. Są jednak sposoby na to, by zminimalizować straty ciepła i aby czas spędzony w domu był komfortowy i przyjemny. Sprawdźmy, co możemy zrobić. 

Sprawne kaloryfery

Żeby kaloryfery grzały, jak należy, przed sezonem grzewczym wykonaj podstawowe prace serwisowe (lub zleć je specjaliście). Przede wszystkim kaloryfery należy odpowietrzyć, aby moc ich grzania była optymalna, stała i równa (to znaczy, aby cały grzejnik nagrzewał się w takim samym stopniu). Ale to nie wszystko. 

Aby efekt grzewczy był mocniejszy, możesz rozważyć umieszczenie za kaloryferem maty, która odbija ciepło do wnętrza pomieszczenia. Dzięki temu ciepło nie ucieka do ściany, tylko wraca do wnętrza. Straty ciepła są mniejsze, efekt grzania silniejszy, a koszt za ogrzewanie niższy. Najpopularniejsze są maty aluminiowe lub magnetyczne. 

Poza tym kaloryfery należy regularnie czyścić. Choć to zajęcie może być żmudne i czasochłonne, nie należy go pomijać. Zbyt duża warstwa kurzu może zatrzymywać ciepło i osłabiać moc grzejnika. 

Szczelne okna

Stolarka okienna odgrywa bardzo dużą rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury we wnętrzach. Szacuje się, że przez same okna może uciekać nawet 20% ciepła z pomieszczeń. W związku z tym należy zadbać o to, by były szczelne i sprawne.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje okna są w dobrym stanie i że nie ucieka przez nie za dużo ciepła, możesz skorzystać z usług specjalisty, który dokona przeglądu wszystkich elementów okien – między innymi mechanizmu oraz uszczelek. Gdy uszczelki są odkształcone lub uszkodzone, należy wymienić je na nowe. Okna można dodatkowo uszczelnić masą akrylową. 

Nie zawsze jednak takie zabiegi są pomocne. Może okazać się, że ani wymiana uszczelek, ani doszczelnianie okien nie przyniosą zamierzonego efektu. Wówczas najlepiej wymienić stolarkę na nową. W nowoczesnych oknach wykorzystuje się takie technologie, które pozwalają ograniczyć straty ciepła do minimum. Do tego doskonale wygłuszają hałasy dochodzące z zewnątrz i są bardzo eleganckie. Na uwagę zasługują m.in. okna drewniane, które charakteryzują się bardzo dużą trwałością i estetyką, a także doskonałymi właściwościami termicznymi. 

Na jakie okna postawić? Sprawdź:

Słońce – naturalny grzejnik

Wykorzystaj naturalne zasoby Twojego mieszkania. Kiedy dzień jest słoneczny, nie zasłaniaj okien – odsłoń szyby, by do wnętrza wpadało jak najwięcej słońca. Jesienią i zimą promienie słoneczne padają pod niewielkim kątem i mogą naprawdę zwiększyć temperaturę we wnętrzach – zwłaszcza tych, których okna wychodzą na zachód lub południe. 

Wskazówka! Stoisz przed wyborem okien? Aby jak najbardziej wykorzystać „naturalne zasoby grzewcze”, postaw na okna z dużymi przeszkleniami, albo takie, których powierzchnia szklenia jest większa w stosunku do tradycyjnych modeli. 

Diabeł tkwi w szczegółach 

Nawet drobne zmiany mogą przyczyniać się do strat ciepła lub przeciwnie – do zwiększenia temperatury we wnętrzach. Dobrym przykładem jest wykorzystanie ciepła z kuchni. To pomieszczenie jest często najcieplejszym wnętrzem w mieszkaniu czy domu. Temperaturę podnosi częste gotowanie czy pieczenie, a nawet częste przebywanie domowników w tym pomieszczeniu. Jeśli przygotowujesz posiłki w kuchni, nie zamykaj drzwi – niech ciepło rozejdzie się po całym mieszkaniu. Pieczesz ciasto? Uchyl drzwi piekarnika, aby podnieść temperaturę we wnętrzach (i rozkoszować się aromatem świeżego wypieku). 

Co jeszcze możesz zrobić? Zapobiegnij uciekaniu ciepła przez… gniazdka! Tak, tędy również lubi uciekać ciepło. Zastosuj więc nakładki, które z jednej strony będą blokowały dostawanie się chłodniejszego powietrza do wnętrza i ucieczki powietrza już nagrzanego, z drugiej – będą zabezpieczeniem dla dzieci czy domowych zwierząt. 

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.