Blog

Okna obrotowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

  |   Okna i drzwi

Okna obrotowe – w skandynawskim stylu

Okna obrotowe wciąż ustępują pod względem popularności tradycyjnym rozwiązaniom. Jeżeli już spotyka się je w polskich domach, mieszkaniach czy budynkach komercyjnych, to zwykle jedynie na poddaszach. A wielka szkoda! Okna obrotowe (często określane również jako okna skandynawskie) mają wiele zalet, a przy tym wyróżniają się bardzo wysoką estetyką. Sprawdź, czym wyróżniają się okna obrotowe i przekonaj się, kiedy będą one najlepszym wyborem.

Rodzaje, zalety i wady okien obrotowych

Większość realizowanych w Polsce inwestycji – zarówno jedno-, jak i wielorodzinnych – wyposażana jest w klasyczne okna rozwierno-uchylne. Już na etapie projektowania budynków, architekci zwykle wybierają te same rozwiązania i rekomendują inwestorom montaż stolarki o standardowych formach i wymiarach. Dlaczego? Z jednej strony zapewne dyktowane jest to kosztami, z drugiej – przyzwyczajeniem, niechęcią do zmian lub brakiem świeżego spojrzenia na realizowane projekty.

Nie każdy, kto planuje budowę lub renowację, poszukuje jednak schematycznych dróg. Coraz większa liczba klientów zainteresowana jest oknami o nietypowych kształtach, rozmiarach i nowoczesnej estetyce.

Na szczególną uwagę zasługują fasadowe okna obrotowe – najczęściej spotykane w krajach skandynawskich. Jak powszechnie wiadomo, styl i rozwiązania architektoniczne wywodzące się z tamtej części Europy, uznawane są za synonimy dobrego gustu. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Czym są okna obrotowe?

Okna obrotowe różnią się od tradycyjnych przede wszystkim sposobem otwierania. Jak wygląda i jak działa mechanizm, który jest w nich stosowany? Wyjaśniamy.

Tradycyjne okna otwierane są poprzez rozwarcie – ustawienie skrzydła prostopadle do ramy (w kierunku wnętrza mieszkania lub na zewnątrz), które umożliwia otwarcie na oścież – lub poprzez uchylenie górnej części okna w kierunku wnętrza pomieszczenia. Okna skandynawskie otwierane są natomiast poprzez ruch obrotowy.

Rodzaje okien obrotowych

Oś obrotu może znajdować się w pionie lub poziomie ramy okiennej. Na tej podstawie wyróżnia się dwa rodzaje okien skandynawskich – top swing, czyli okna pionowe oraz side wing, czyli okna poziome.

W pierwszym przypadku, tj. top swing, okno może zostać obrócone w lewą lub prawą stronę względem ramy – to rozwiązanie stosuje się najczęściej na fasadach budynków. Można spotkać je powszechnie w norweskim, szwedzkim czy duńskim budownictwie. 

Okna z poziomą osią obrotu zwykle montuje się jako okna dachowe (połaciowe). Otwiera się je poprzez podniesienie skrzydła ku górze ramy. Tego typu okna spotyka się najczęściej na poddaszach, bardzo często również w Polsce.

Aby zapoznać się z wizualizacjami okien obrotowych pionowych i poziomych, zajrzyj do zakładki okna skandynawskie.

Co ważne, okna obrotowe występują w zróżnicowanych kształtach – zarówno prostokątnych, jak i okrągłych – wymiarach oraz metodach wykończenia. Za najbardziej designerskie w Skandynawii uznaje się drewniane okna obrotowe ze szprosami. Zwłaszcza wtedy, gdy cała stolarka pokryta jest farbą w wyrazistym kolorze.

Okna obrotowe – zalety i wady

Czy warto zdecydować się na okna skandynawskie? Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy spis najważniejszych korzyści oraz potencjalnych trudności, jakie mogą wiązać się z tym wyborem.

Doświetlenie pomieszczeń na poddaszu – połaciowe okna obrotowe można zamontować w dachu o niemal dowolnym kącie nachylenia (zakres: 15-90 stopni). Umożliwiają one doświetlenie, wietrzenie i wygodne czyszczenie. W dolnej części skrzydła umieszcza się klamkę, która pozwala na otwieranie lub uchylanie okna dachowego.

Optymalne zagospodarowanie przestrzeni – zdarza się, że tradycyjne okno utrudnia korzystanie ze sprzętów domowych lub nie może być otwierane przez to, że koliduje np. z szafkami kuchennymi, zabudową łazienkową lub kabiną prysznicową. Okno obrotowe pozwala w takich sytuacjach na efektywne wietrzenie pomieszczeń – nawet przy ograniczonej przestrzeni.

Co z wadami? W zasadzie trudno jest je wskazać. Parametry okien skandynawskich pionowych w niczym nie różnią się od tradycyjnej stolarki – mogą być tak samo szczelne, wytrzymałe i estetyczne. W przypadku okien dachowych obrotowych czasem wskazuje się na problem z nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń. Nie można jednak przyjmować, że jest to wina samych okien. Wynika on z bezpośredniego nasłonecznienia przez większą część dnia i wiąże się z niewłaściwą wentylacją i brakiem zacienienia. Przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań – takich jak rolety zewnętrzne lub wewnętrzne – można osiągnąć optymalny poziom temperatury na poddaszu.

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Czy okna drewniane wymagają malowania?

Drewno to materiał o niekwestionowanych walorach estetycznych – prezentuje się szlachetnie, ociepla wnętrza i pasuje do każdego stylu architektonicznego. Drewniane okna nadają niepowtarzalnego charakteru i klasy
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Jak zasłonić okna o nietypowych kształtach?

Okna okrągłe, trójkątne, łukowe czy trapezowe, a także okna o niestandardowych wymiarach dodają wnętrzom wyjątkowego charakteru, ale jednocześnie mogą stanowić wyzwania pod względem aranżacyjnym. Jeśli masz w

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.