Blog

Okna drewniane w bloku to dobry pomysł? Tak! Sprawdź, dlaczego

  |   Okna i drzwi

Wymieniasz okna w swoim mieszkaniu i zastanawiasz się, czy jedyną opcją, jaką masz, są okna plastikowe (PVC)? Jeśli masz wątpliwości, uspokajamy: okna drewniane świetnie sprawdzą się w mieszkaniu w bloku czy w kamienicy. Z powodzeniem wybierzesz rozwiązanie, które z jednej strony będzie spełniało Twoje oczekiwania (wizualne i techniczne), z drugiej natomiast – wymogi zarządcy budynku. Sprawdź, jakie zalety mają okna drewniane w bloku, a także, jakie formalności musisz dopełnić, zanim wymienisz okna na nowe.

Drewniane okna w bloku – dlaczego warto?

Utarło się przekonanie, że w mieszkaniach w blokach montuje się przede wszystkim okna plastikowe i że ten materiał najlepiej sprawdza się w budownictwie wielorodzinnym; z kolei okna drewniane sprawdzają się najlepiej w domach jednorodzinnych (a aluminiowe w biurowcach). Oczywiście, okna PVC mają swoje zalety, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w mieszkaniu w bloku zamontować okna drewniane. Co więcej, taka stolarka ma naprawdę dużo plusów, a pod wieloma względami przewyższa okna PVC! I nie ma tu znaczenia, czy mieszkanie jest zlokalizowane w nowopowstałym apartamentowcu, w wieżowcu sprzed kilku dekad, czy nawet w kamienicy – okna z drewna wszędzie sprawdzą się doskonale. Zaraz przekonamy się dlaczego.

Może Cię zainteresować: Okna drewniane czy PVC – porównanie najważniejszych cech.

Przyjrzyjmy się największym zaletom okien drewnianych

O zaletach okien drewnianych pisaliśmy już niejednokrotnie. Podsumujmy jednak najważniejsze informacje na temat tego rodzaju stolarki.

 • Okna z drewna mają doskonałe parametry techniczne – są wyjątkowo szczelne, zapewniają komfort cieplny i chronią przed stratami ciepła (a co za tym idzie – także przed rosnącymi wydatkami na ogrzewanie). Mają niski współczynnik przenikania ciepła.

Warto wiedzieć! Mieszkania w blokach są bardzo często opomiarowane. To znaczy, że lokatorzy płacą za tyle mediów, ile w praktyce zużywają. Im więcej ciepła ucieka z mieszkania, tym bardziej trzeba je ogrzewać. W związku z tym, wymieniając okna, warto postawić na okna, które będą zmniejszać straty ciepła. Jeśli w Twoim bloku nie ma liczników czy podzielników ciepła i każdy sąsiad płaci za ogrzewania tyle samo to – m.in. ze względów środowiskowych – i tak warto redukować konieczność rozkręcania grzejników.

 • Dobrze wyciszają wnętrza – hałas z zewnątrz nie będzie docierać do mieszkania, ponieważ drewno jest dobrym materiałem izolacyjnym.
 • Prezentują się jednocześnie elegancko i przytulnie. Są stylowe i podkreślają aranżację wnętrz. Możesz wybierać spośród różnych gatunków drewna. Do wyboru masz też różne kolory ram, dzięki czemu dopasujesz je do wystroju swojego mieszkania. Co więcej, możesz zamówić okna w innym kolorze po zewnętrznej i wewnętrznej stronie.
 • Drewniane okna mają zdolność do regulacji poziomu wilgoci we wnętrzach (gdy jest za wilgotno – pochłaniają wilgoć, czy jest za sucho – oddają ją).
 • Nie ładują się elektrostatycznie, a to ogranicza przyciąganie kurzu. Są więc higieniczne, a do tego polecane do domów i mieszkań, w których żyją alergicy.
 • Są przyjazne dla środowiska, z wielu powodów. Drewno do produkcji okien pozyskuje się z drzew przeznaczonych do planowanej wycinki, a w miejscu ściętego drzewa sadzi się nowe. Wpływ na środowisko jest więc zminimalizowany. Poza tym drewno jest surowcem biodegradowalnym, a odpady powstające przy obróbce drewna można wykorzystać np. do produkcji płyt wiórowych, papieru czy kartonów.
 • Drewniane ramy i profile nie odkształcają się pod wpływem temperatury.
 • Wszelkie usterki w powłoce lakierniczej – rysy czy pęknięcia – można usunąć, co jest zwykle niemożliwe w przypadku okien plastikowych.
 • Okna drewniane są wyjątkowo trwałe, a do tego możesz poddawać je renowacji. Tutaj przeczytasz więcej o żywotności okien z drewna.

Może Cię zainteresować: Czy okna drewniane są energooszczędne?.

Formalności przy wymianie okien w bloku. Czy okna drewniane spełniają wymogi?

Zanim wymienisz okna w swoim mieszkaniu, udaj się do zarządcy budynku, w którym mieszkasz (administracji czy spółdzielni mieszkaniowej) i dowiedz się, czy istnieją konkretne wytyczne w zakresie stolarki okiennej. Możliwe, że przed wymianą okien potrzebne będzie uzyskanie zgody od zarządcy. Zazwyczaj jest to tylko formalność (chyba że mieszkasz w budynku objętym nadzorem konserwatora zabytków), jednak w wielu przypadkach – niezbędna. Działania na własną rękę mogą wiązać się z konsekwencjami, np. z nałożeniem kary finansowej.

W jakim zakresie zarządca budynku może ingerować w wybór okien do Twojego mieszkania?

 • Wielkość okien – nowa stolarka musi pasować do wielkości otworów okiennych. Raczej nie będziesz mieć możliwości ich powiększenia. Na szczęście okna drewniane można nie tylko dopasować do wymaganych rozmiarów, ale też zwiększyć w nich powierzchnię szyb poprzez „odchudzenie” ram. Dzięki temu do wnętrz będzie docierać więcej naturalnego światła.
 • Kolor ram – być może będziesz mieć też narzucony kolor okien. Częstym wymogiem jest montaż okien białych lub brązowych. Dobra wiadomość jest taka, że okna drewniane mogą mieć różne kolory – nie tylko brązowe. A jeśli zależy Ci na tym, by okna od wewnętrznej strony miały inny kolor niż ten, który narzuca zarządca, jak najbardziej masz taką możliwość. Możesz zamówić okna dwukolorowe.
 • Liczba skrzydeł – rzadziej, ale zdarza się też, że zarządca budynku może wymagać określonej liczby skrzydeł w oknach. I ten wymóg łatwo spełnić, zamawiając okna drewniane, np. w Nardos Okna. Dopasujemy Twoją stolarkę zarówno do Twojego gustu, jak i wymagań formalnych.

Drewniane okna w mieszkaniu w bloku są bardzo dobrą alternatywą dla okien plastikowych. Mają świetne parametry techniczne m.in. w zakresie izolacyjności termicznej (co w połączeniu z dobrym ociepleniem budynku pozwala znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie). Z powodzeniem dopasujesz je zarówno do swoich potrzeb (pod względem wizualnym i technicznym), jak i do wymogów zarządcy budynku. Jeśli masz pytania dotyczące stolarki okiennej, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Czy okna drewniane wymagają malowania?

Drewno to materiał o niekwestionowanych walorach estetycznych – prezentuje się szlachetnie, ociepla wnętrza i pasuje do każdego stylu architektonicznego. Drewniane okna nadają niepowtarzalnego charakteru i klasy
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Jak zasłonić okna o nietypowych kształtach?

Okna okrągłe, trójkątne, łukowe czy trapezowe, a także okna o niestandardowych wymiarach dodają wnętrzom wyjątkowego charakteru, ale jednocześnie mogą stanowić wyzwania pod względem aranżacyjnym. Jeśli masz w

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.