Blog

W co wyposażyć ogród zimowy, żeby korzystać z niego przez cały rok?

  |   Okna i drzwi

Ogród zimowy to miejsce, które może służyć Ci przez cały rok, nie tylko jako przydomowa szklarnia, ale także jako jadalnia, część salonu, strefa relaksu, basen czy nawet biuro lub pracownia. Wszystko zależy od tego, jak będziesz ogrzewać swój ogród w sezonie zimowym, a także, w co wyposażysz tę przestrzeń. Sprawdź, jak zaaranżować ogród zimowy i co powinno się w nim znaleźć. 

Warto wiedzieć! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ogrodu zimowego (czym się charakteryzuje,  z czego może być budowany, gdzie powinien stanąć), zajrzyj do tego wpisu na naszym blogu: Drewniany ogród zimowy – najważniejsze informacje, które warto znać.

Ogrzewanie w ogrodzie zimowym

To, jakie funkcje będzie pełnić Twój ogród zimowy, zależy od tego, czy zdecydujesz się na jego ogrzewanie, czy też nie. 

W nieogrzewanym ogrodzie zimowym temperatura powietrza jest wyższa niż na zewnątrz, ale nie na tyle, by móc zaaranżować w jego wnętrzu np. jadalnię czy strefę relaksu. Szyby, nawet najlepsze, nie ochronią przed chłodem tak jak ściany, choć oczywiście im przeszklenia są wyższej jakości, tym straty ciepła niższe. 

Warto wiedzieć! W ogrodach zimowych Nardos stosujemy pakiety szybowe o niskim współczynniku przenikania ciepła (które dodatkowo mogą być także antywłamaniowe, dźwiękochłonne i refleksyjne). Dzięki temu latem wnętrze ogrodu nie nagrzewa się za mocno, a zimą ciepło z wnętrza nie ucieka na zewnątrz. 

Nieogrzewany ogród zimowy możesz wykorzystać jako miejsce, w którym będą zimować rośliny ogrodowe czy tarasowe. Jeśli jednak chcesz uprawiać rośliny, które wymagają wyższej temperatury, konieczne będzie ogrzewanie wnętrza Twojego ogrodu zimowego.

Całoroczne ogrzewanie pozwoli Ci zaaranżować przestrzeń w dowolny sposób. Do ogrzewania wnętrza możesz wykorzystać np. promienniki podczerwieni, grzejniki kanałowe, ogrzewanie podłogowe, piecyk, kominek lub tzw. kozę. Pamiętaj jednak, że aby zapobiec wysokim kosztom ogrzewania ogrodu, najlepiej zdecydować się na szyby z niskim współczynnikiem przenikania ciepła.

Wentylacja w ogrodzie zimowym

Dobra wentylacja zapobiega skraplaniu się pary wodnej na szybach i zawilgoceniu wnętrza ogrodu (w tym podłogi). Możesz zdecydować się na wentylację wymuszoną lub naturalną. 

Wentylacja naturalna polega na wykonaniu otworów nawiewnych w dolnych częściach ścian i montażu uchylnych okien w dachu. Wentylację wymuszoną stosuje się wtedy, gdy metody naturalne nie wystarczają. Wówczas możliwy jest montaż wentylatorów wyciągowych oraz nawiewników elektrycznych wraz z centralą pogodową, która kontroluje temperaturę i wilgotność powietrza. Taki system z jednej strony odprowadza powietrze z wnętrza ogrodu, z drugiej zapewnia dopływ świeżego powietrza. 

Osłona przeszkleń w ogrodzie zimowym 

Zimą i jesienią duże nasłonecznienie ogrodu zimowego podnosi temperaturę wewnątrz pomieszczenia i zmniejsza konieczność ogrzewania wnętrz. Latem jednak rolety, żaluzje czy chociaż zasłony mogą okazać się nieodzowne – zwłaszcza w największe upały oraz w ogrodach zlokalizowanych od strony południowej i zachodniej. Mimo montażu wysokiej jakości szyb dodatkowa ochrona przed promieniami słonecznymi zawsze zadziała na korzyść nie tylko domowników, ale też roślin, które uprawiasz w ogrodzie. 

Jakie funkcje może mieć ogród zimowy?

Strefa wypoczynku w ogrodzie zimowym

Zimowy ogród możesz zaaranżować np. na domowe SPA z basenem lub jacuzzi albo po prostu jako miejsce odpoczynku z wygodnymi meblami. Nastrojowe oświetlenie albo kominek i ulubione rośliny dodadzą wnętrzu przytulności. W takim anturażu, z kubkiem gorącej herbaty lub kakao i z dobrą książką żaden zimowy wieczór nie będzie się dłużyć. 

Rozrywka w ogrodzie zimowym

Ogród zimowy to świetne miejsce np. na pokój gier. Możesz postawić tam stół bilardowy albo zestaw wypoczynkowy i duży ekran, aranżując tym samym domowe kino. Ogrzewany ogród zimowy to także dobre miejsce na bawialnię dla dzieci.  

Ogród zimowy jako jadalnia 

Ogród zimowy może być przedłużeniem salonu lub osobnym pomieszczeniem służącym jako jadalnia. Jeśli chcesz przez cały rok spożywać posiłki z widokiem na zewnętrzne części Twojego domu, postaw na wygodny stół, który będzie pasować rozmiarem i kształtem do ogrodu zimowego. Ustaw go w centralnej części pomieszczenia, aby zapewnić wygodny dostęp do stołu z każdej strony.

Pracownia w zimowym ogrodzie

Zajmujesz się pracą kreatywną? Masz hobby, które pochłania dużo Twojego czasu? A może lubisz pracować w miejscu, które ma widok na zieleń otaczającą dom? Ogród zimowy możesz wykorzystać jako prywatną pracownię lub miejsce, w którym dasz upust swojej kreatywności. Na pewno wiesz najlepiej, co powinno znaleźć się w miejscu sprzyjającym pracy, ale z pewnością przyda Ci się duże biurko lub stół.

Jeśli zastanawiasz się nad budową ogrodu zimowego przy swoim domu, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na nurtujące Cię pytania i przygotujemy wycenę. 

Zobacz inne artykuły

czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity o drzwiach wewnętrznych z drewna

Stoisz przed wyborem drzwi wewnętrznych do Twojego domu lub mieszkania? Rozprawmy się zatem z najczęściej powielanymi mitami i potwierdźmy fakty o drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza tych drewnianych. Sprawdź, jak to
czytaj więcej
  |   Okna i drzwi

Fakty i mity stalowych i aluminiowych drzwi oraz okien

Surowcami, które wykorzystuje się do produkcji niezwykle wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia drzwi i okien, są stal oraz aluminium. Najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi drzwiami i aluminiowymi oknami. Na temat

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy przy doborze rozwiązań, materiałów jak i samej realizacji.